A támogatás jogosságáról az OEP dönthet

Kár érheti a gyógyszertárakat, melyek beváltották a HospInvest szabálytalan receptjeit

Kár érheti azokat a gyógyszertárakat, amelyek az egri Markhot Ferenc kórházat működtető HospInvest "alakilag" szabálytalan receptjeit beváltották; a támogatás jogosságáról az Országos Egészségbiztosítási Pénztár dönthet - mondta a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke az MTI -nek vasárnap. A receptek ügyében a HospInvest hétfőre ígért tájékoztatást.

2008.11.30 20:05MTI

Horváth Tamást azt követően kereste meg az MTI, hogy a Hír TV azt közölte: szabálytalan recepteket ad a betegeknek a HospInvest az egri Markhot Ferenc Kórházban, mert a vényeken az orvos adatai helyett a magáncég székhelyének címe és adószáma szerepel.

A kamara elnöke a távirati irodának elmondta, a héten állásfoglalást adtak ki az ügyben egy egri gyógyszerész megkeresésére. Mint mondta, jogi szakértőjük azt állapította meg, hogy a vények "alaki kellékei nincsenek rendben".

Utalt arra, hogy a jogszabály szerint a vénynek tartalmaznia kell a rendelő címét, telefonszámát, az orvos nevét, továbbá az egészségügyi vállalkozás működési engedélyének számát. Közölte, tudomásuk szerint a "biankó vényeket" úgy nyomtatták ki, hogy azokon csak az egészségügyi szolgáltató volt feltüntetve.

Elmondta, úgy tudják, a városban több gyógyszertárban "egyébként jogkövető módon" ezekre a vényekre nem szolgálták ki a betegeket, akiknek, miután visszatértek a kórházba, ott azt mondták, menjenek a kórház gyógyszertárába (ami ugyancsak a cég működtetésében van).

Horváth Tamás szerint ez azonban több problémát is felvet; egyrészt a kórház gyógyszertára sem térhetne el a jogszabályok alaki előírásaitól, másrészt ennél súlyosabb probléma az, hogy "a betegeket terelik".

A betegnek joga van megválasztani a gyógyszertárat, ha azonban "terelik" egy adott gyógyszertárba, az versenyellenes, mert elképzelhető, hogy máshol olcsóbban juthatna hozzá ugyanahhoz a készítményhez - mutatott rá.

Az MTI-nek arra a kérdésére, érhetett-e kár bárkit a szabálytalanságok miatt, a kamarai elnök azt mondta, az az a gyógyszertár, amely ezt megtette (tehát beváltotta a szabálytalan vényt), annak a veszélynek tette ki magát, hogy a készítményre adott támogatást később visszavonják.

Jelezte ugyanakkor: szakmai megítélés alapján mindig lehetnek olyan esetek, amikor sürgős, életveszélyes ellátás érdekében a gyógyszerész eltér a szabálytól, majd megpróbálja utólag az alaki kellékeket rendbe tenni. Ez azonban nem lehet gyakorlat - emelte ki.

Ennek alapján úgy vélte, "érhette" kár a vényeket beváltó gyógyszertárakat, de a támogatás visszavonása az Országos Egészségbiztosítási Pénztár megítélésén múlik, amikor ellenőrzi az egyes vényeket.

Arra a kérdésre, milyen következménye lehet a kamarai állásfoglalásnak, azt mondta: bízik abban, hogy a HospInvest a jövőben szabályos vényeken rendeltet gyógyszert az orvosaival.

Közölte azt is, úgy tudja, kétezer biankó vényt készíttettek. Az MTI megkeresésére Kosztura László, a HospInvest régióigazgatója a receptek ügyében hétfőre ígért tájékoztatást.

A HospInvest Zrt. november elsejétől működteti az egri Markhot Ferenc Megyei Kórházat.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.