Fidesz: "reformkapkodás, reformámokfutás"

Gyurcsány: véget kell vetni a belpolitikai háborúskodásnak

Gyurcsány Ferenc szerint itt az ideje véget vetni a 2006 óta tartó belpolitikai háborúskodásnak. A miniszterelnök a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón ezt az ország előtt álló súlyos gazdasági kihívással indokolta, illetve azzal, hogy a keddi parlamenti szavazáson nyilvánvalóvá vált: ez a kormány 2010-ig a helyén marad.

2008.11.26 16:19MTI

Varga Mihály (Fidesz) sajtótájékoztatón reagált; mint mondta, a kormányfő nem tanult az elmúlt két év "reformkapkodásából, reformámokfutásából"; a Fidesz csak a nagyarányú adócsökkentést támogatná.

A miniszterelnök hangsúlyozta: egyre több a bizonyíték arra, hogy a következő időszakban Magyarország az elmúlt néhány évtized legsúlyosabb gazdasági kihívásával néz szembe, ami nem válogat bal és jobboldali emberek vagy cégek között.

Ha az ország sikeres akar lenni, nem fordíthatja energiáját arra, hogy a két oldal egymást próbálja legyőzni - hangoztatta.

A kormányfő arra is kitért, hogy miután kedden a parlament elfogadta a költségvetés fő számait, és ezzel egyértelművé vált: ez a kormány 2010-ig tenni fogja a dolgát. Szavai szerint az is bebizonyosodott, hogy az önálló szocialista kormány cselekvőképes, vagyis Magyarországon lezárult a koalíció felbomlása óta tartó átmenti korszak.

Hangsúlyozta: ezt a cselekvőképességet arra kell használni, hogy visszatérjenek a reformpolitikához. Gyurcsány Ferenc úgy látja, le kell vonni a korábbi időszak tanulságait, és első lépésként a társadalmi támogatást kell megszerezni a változásokhoz, amire törekedni fog.

Ezután lehet politikai döntéseket hozni, ez a sorrend - fűzte hozzá.

Kiemelte, hogy a reformok második hullámához kormányzati ciklusokon, illetve a kormány-ellenzék viszonyán túlnyúló megállapodásokat kell kötni. A miniszterelnök négy-hat évre való reformtervet sorolt fel, amelyek közül szerinte kettő-három valósítható meg a mostani kormányzati ciklusban.

A reformtervek közül az adórendszer átalakítását emelte ki a kormányfő, hangsúlyozva: általános adócsökkentésre egyelőre nincs lehetőség, csak belső átcsoportosításra, amelynek fő iránya a munkabérre rakódó terhek csökkentése.

Tervei szerint tavasszal meg kell állapodni a következő két évre vonatkozó lépésekről, és ennek első lépését meg kell tenni 2009 júliusában. Az adóígéretekkel összefüggésben úgy fogalmazott: abba kell hagyni a népszerű javaslatok hangoztatását, mert Magyarország már eddig is túl nagy árat fizetett ezért.

Gyurcsány Ferenc a tervezett reformok közé sorolta az önkormányzati rendszer átalakítását, a felsőoktatási reform továbbvitelét, a költségvetési intézmények működésének függetlenebbé tételét, a vállalkozó közintézmények megalakíthatóságát, amely egyben út az államháztartási reform továbbviteléhez.

Hangsúlyozta: támogatja a kisebb létszámú parlamentet és az ezzel együtt járó választójogi reformot, illetve a pártfinanszírozás átalakítását.

"Ez az ördög megkísértése"

A költségvetési plafontörvénnyel kapcsolatos felvetésre reagálva kijelentette: nem szerencsés, hogy a jogszabály nem kétharmados támogatással született meg, mert a legnagyobb ellenzéki párt végül nemmel voksolt.

Megjegyezte: ez kifejezetten zavarja, mert felmerül benne a kérdés, hogy van-e a Fidesznek elkötelezettsége az egyensúlyt megőrző költségvetés mellett. Hozzátette: nem tudja, nem arról szól-e ez a dolog, hogy ha a Fidesz kormányra kerülne, akkor az adócsökkentést a hiány növeléséből fedeznék. "Ez az ördög megkísértése" - fogalmazott a miniszterelnök.

"Újra azon töri a fejét"

Varga Mihály, a Fidesz alelnöke sajtótájékoztatón reagált az elhangzottakra.

Kérdésre válaszolva aggasztónak nevezte a miniszterelnök nyilatkozatát, mert szerinte ez azt jelenti, hogy Gyurcsány Ferenc nem tanult az elmúlt két év "reformkapkodásából, reformámokfutásából és újra azon töri a fejét, milyen intézkedéseket lehetne keresztülerőszakolni a magyar társadalmon".

Kitért arra, hogy az oktatás, az egészségügy területén végrehajtott reformokat nemcsak az emberek többsége, hanem a szakmai szervezetek sem támogatták.

Hozzátette: a miniszterelnöknek először azt kellene végiggondolnia, milyen károkat okozott az országnak azzal, hogy társadalmi felhatalmazás és előkészítés nélkül fogott bele a reformokba. Az ellenzéki politikus azt mondta, a Fidesz egy pontban tudna azonosulni a reformokkal: ha olyan adóreform születne, amely nagy arányú adócsökkentést jelentene az ország számára.

Megjegyezte: a plafontörvényben rejtett lehetőséget látnak arra, hogy az adócsökkentés eszközét kivegyék a következő kormány kezéből, ezért sem támogatták.

A Fidesz szerint Magyarországon olyan intézkedések kellenek, amelyek adó- és járulékcsökkentést, gazdaságfejlesztést és kiadáscsökkentést jelentenek
- jelentette ki Varga Mihály.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.