A fideszes képviselők már nem vettek részt

Költségvetési bizottság: benyújtott kapcsolódó módosítók közül egyet sem támogatottak

A jövő évi költségvetéshez benyújtott kapcsolódó módosítók közül egyet sem támogatott a kormány az Országgyűlés Költségvetési és Pénzügyi Bizottságának ülésén csütörtökön.

2008.11.20 15:35MTI

A napirendi pont tárgyalásán a fideszes képviselők már nem vettek részt, a kapcsolódó módosítóknak azonban a bizottság egyharmados támogatást biztosított. Külön szavaztak a képviselők a javaslatok közül kettőről, amelyet a kormány ellenében támogattak is. 

Ezekben Újhelyi István (MSZP) 100 millió forinttal javasolja megemelni az Önkormányzati Minisztérium turisztikai célú kiadásait, az összeget a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium decentralizált területfejlesztési programokra fordítható összegéből csoportosítaná át. Indoklásában a képviselő kifejti, hogy az idén, a meghiúsult Dakar Rally helyett megrendezett Közép-Európa Rally lehetővé tette Magyarország számára, hogy az autó- és motorsport központjává váljon a térségben. Ezért 2009-ben is jelentős feladat az eseménysorozat megszervezése, ami közvetlen és közvetett turisztikai, valamint gazdasági hasznot és bevételt jelent az országnak. 

A feladat lebonyolításának költségvetési feltételeit biztosítja a javasolt módosítás. Az adó- és járuléktörvények módosításához benyújtott kapcsolódó módosítók közül a képviselők többsége támogatta a gazdasági bizottságnak azt a javaslatát, amelynek célja, hogy elősegítse a vállalkozások külföldi, off-shore társaságokban tartott vagyonainak magyar állampapírba történő befektetését. A javaslat a magyar állam számára többletadó-bevételeket is eredményezhet, mivel ezeknek a pénzeszközöknek a magyarországi megadóztatására semmilyen formában nem kerülhetne sor a módosítás nélkül. 

Ezért a módosító javaslat társasági adóra, illetve szolidaritási adóra vonatkozó rendelkezései - befektetési feltételhez kötötten - az említett jövedelmek osztalékként történő, magyarországi behozatala esetére adókedvezményt biztosítanak. Ugyancsak támogatta a bizottság a 20 millió forintig öröklési illeték mentességet biztosító javaslatot. Eszerint: amennyiben az örökös által megszerzett lakás tiszta értéke a 20 millió forintot nem éri el, a 20 millió forintból a lakás tiszta értékének levonásával fennmaradó összeg erejéig az általános mértékű öröklési illeték alá eső vagyontárgyak mentesülnek az illeték alól.

Veres János bízik a költségvetés elfogadásában

A pénzügyminiszter Siófokon csütörtökön, az "e-Magyarország, e-kormányzat - 2008" konferencián tartott előadásában beszélt a pénzügyi válság okairól és az ország helyzetéről. Hangsúlyozta, hogy egy felelős parlamentben a kisebbségi kormányzás ellenére is meg lehet hozni a gazdaságot stabilizáló szükséges döntéseket. 

Rámutatott: megkerülhetetlen az önkormányzati, az adó- és a szociális rendszer reformja. Mint kifejtette, a Magyarországon mintegy két hónapja ismertté vált pénzügyi válság az Egyesült Államok pénzpiacán tavaly kialakult ingatlanpiaci "buborék" hatására kígyózik végig a világon, amelynek negatív hatásaival továbbra is számolni kell. Az eddigi rendkívüli beavatkozások nem hozták meg a kívánt és várt eredményeket, a pénzpiacokat jellemző bizalmi válság nem szűnt meg, sőt átterjedt a reálgazdaságra is. 

Ennek következtében recesszió alakult ki az unióban, ami azért is fájdalmas Magyarország számára, mert azt jelenti, hogy jelentősen csökken a kereslet a legfőbb exportpiacain. A válság hatásaival október eleje óta kell számolni Magyarországon is, ezért ha nem sikerül meghozni a megfelelő döntéseket, az súlyos következményekkel járhat. Első lépésként a költségvetési hiány lehetséges csökkentéséről határoztak idén a döntéshozók, amelynek része egyebek közt az állampapírok kibocsátásának visszafogása is. A pénzügyi rendszer stabilizációját eredményező törvénycsomag a parlament előtt van, a következő hetekben várható a vitája, majd a zárószavazása - mondta a pénzügyminiszter. 

A tervezett intézkedések nem csak eseti válságkezelésről szólnak, hanem olyanokról ami közép- és hosszú távon is hozzájárul a magyar gazdaság stabilitásához. Ezen belül megkerülhetetlen az önkormányzati-, az adó- és a szociális rendszer reformja. Minimálbér emelés nincs napirenden, amivel a pénzügyminiszter személyesen sem értene egyet - derült ki a szavaiból. Az önkormányzati rendszerről szólva kifejtette, ennyi képviselőt, és ennyi intézményt nem tud az ország tovább finanszírozni.

Veres János beszélt a kormány likviditást megőrző és gazdaságélénkítő intézkedéseiről, amelyek már elindított, illetve a következő hetekben induló programokból állnak. A tervezett fejlesztések finanszírozhatóságáról kifejtette, a már beindult projektek befejezéséhez van elegendő forrás, az pedig egy felülvizsgálat után derül ki, hogy az új programokra lesz-e pénz. 

Az elektronikus ügyintézésről szólva érdeminek tartotta az elmúlt években történt lépéseket, példaként említve, hogy míg 2002-ben 610-en, 2006-ban pedig 300 ezren tettek elektronikus úton adóbevallást, addig az idei év első kilenc hónapjában már az adózók 92,5 százaléka tette meg bevallását ezen a módon. A miniszter fontosnak tartotta, hogy az új rendszerrel javult az adózók hozzáállása, és nőtt az ellenőrizhetőség is. Beszámolt arról is, hogy jövő év elejétől a Magyar Államkincstárnál összekapcsolják az állampolgárok adószámait az összes juttatással, ami komoly előrelépés lesz a juttatások ellenőrzésében, vita már csak akörül van, ki férhessen hozzá ehhez az adatbázishoz. 

Kérdésekre válaszolva Veres János azt mondta, tetszik neki a digitális közmű létrehozásnak terve, amely, ha valóban kivitelezhető az előzetesen kalkulált összegből, akkor támogatandónak tartja.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.