MSZP, SZDSZ és az MDF támogatta

Döntöttek a Főgáz-részvények eladási folyamatának megkezdéséről

Hozzájárult a Főgáz Zrt. 50 százalékos önkormányzati részvénypakettje privatizációs eljárásának a megindításához csütörtök délutáni, rendkívüli ülésén a Fővárosi Közgyűlés, amely kétórás vita után, az MSZP, az SZDSZ és az MDF képviselőinek szavazataival hozta meg döntését.

2008.11.14 06:48MTI

Első lépésben közbeszerzéssel egy privatizációs tanácsadót, majd versenyeztetéssel egy befektetési szolgáltatót választanak ki, akinek a közreműködésével nyílt vagy zártkörű értékesítést folytatnak le. Az MDF módosító indítványát elfogadva, a közgyűlés határozott arról, hogy sikeres részvényértékesítés esetén a befolyó pénzt kizárólag az európai uniós forrásokkal megvalósuló fejlesztésekhez használják fel. 

Hagyó Miklós (MSZP) és Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettesek módosító javaslatára határoztak arról is, hogy a részvényeladásról szóló végső döntést a pénzügyi bizottság helyett a Fővárosi Közgyűlés hozza majd meg. A privatizációs tanácsadó feladataira 300 millió forintot biztosítottak, döntöttek továbbá arról, hogy az értékesítés közreműködője, a befektetési szolgáltató a részvényeladási bevétel 1,5 százalékát kaphatja meg jutalékként.
 

A Fidesz- és a KDNP-frakció a stratégiai közszolgáltató vagyon- privatizálása ellen voksolt, két képviselőjük, Pokorni Zoltán és Pesti Imre nem szavazott, Németh Zoltán pedig nem volt jelen az ülésen. Demszky Gábor főpolgármester, korábbi kijelentéseit megerősítve, hangsúlyozta, hogy nincs semmilyen olyan szempont, ami indokolná a Főgáz-részvények önkormányzati tulajdonban tartását. A részvénypakett csupán pénzügyi befektetés a főváros számára. 

A Fővárosi Önkormányzat által 2011-ig megvalósítandó fejlesztések EU-támogatási önrészéhez viszont szükség van erre a bevételre, ami várhatóan 2010 elején folyhat majd be az önkormányzat kasszájába. Elmondta azt is, hogy a fővárosnak 2010-ig az EU-s támogatású beruházásokhoz 57 milliárd forint, 2013-ig további 120 milliárd forint önrészre van szüksége. Leszögezte, hogy az uniós pályázatokhoz szükséges önrész befizetésével csaknem négyszer annyi fejlesztési forrás válhat elérhetővé számukra. Ha nincs uniós önrész, tucatnyi beruházást kell törölni - tette hozzá. 

A főpolgármester felhívta a figyelmet arra is, hogy a Főgáz-tulajdonrész alapján évi 3 milliárd forint körüli osztalékhoz jut az önkormányzat. Húsz év alatt ebből 60 milliárd forint folyna be, de ennél azonban még a legpesszimistább becslések szerint is jóval többet ér ez a részvénypakett. Az eladási árral kapcsolatban azonban Tarlós István Fidesz-frakcióvezető többszöri felvetésére sem nyilatkozott a városvezetés. Tarlós István, Bagdy Gábor, a KDNP és Hock Zoltán, az MDF frakcióvezetője is főként az előterjesztés ellentmondásaira hívta fel a figyelmet. 

Úgy vélték, hogy emiatt nem hozható felelős döntés. Mindnyájan hangsúlyozták azt is, hogy a megalapozott fejlesztésekkel egyetértenek, támogatják azokat. A Fidesz frakcióvezetője hangot adott annak a véleményének is, miszerint a városvezetés nem a fejlesztésekre, hanem az önkormányzat likviditási, finanszírozási problémáinak rendezésére kívánja fordítani a bevételt. Ezt a város vezetői egyöntetűen cáfolták.

Tarlós István utalva arra, hogy jó lenne tudni, hogy a Gazprom milyen szerepet játszik a Főgáz eladásában, úgy vélte, hogy a főpolgármesternek az eladásról szóló nyilatkozata a vevő számára kedvező. Kifejezte sajnálatukat amiatt, hogy a városvezetés nem vonta be az előkészítésbe az ellenzéket. Bagdy Gábor egyebek közt arra hívta fel a figyelmet, hogy az önkormányzat idei költségvetésének az elfogadásáról még szó sem volt a Főgáz-részvények eladásáról. 

Hock Zoltán Demszky Gábor szavait a kormányfő őszödi beszédéhez hasonlította. Az előterjesztés, illetve a városvezetés ellentmondásos nyilatkozatai ellenére, módosító javaslatuk elfogadása esetén, azonban támogatják a részvények eladását. A fejlesztésekhez szükséges önrész biztosítása nélkül meghiúsuló beruházások miatt ugyanis romlana a városlakók életminősége. 

Tovább csúszna például a közel húsz éve ígért csepeli gerincút megépítése - mondta. Steiner Pál MSZP-frakcióvezető elismerve, hogy voltak megszívlelendő ellenzéki felvetések is, rámutatott, hogy a részvények eladása elengedhetetlen ahhoz, hogy az EU-támogatással megvalósuló fejlesztésekkel formálják a város arculatát, s megnyugtató örökséget hagyjanak gyermekeinkre

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.