Fellépés a nacionalizmus ellen

Gyurcsány Ferenc dolgozószobájába hívta a parlamenti pártok elnökeit

tpárti megbeszélésre hívta a miniszterelnök a parlamenti pártok elnökeit dolgozószobájába, az interpellációk utáni szünetben, a nacionalizmus elleni közös fellépés érdekében. A Fideszt nem Orbán Viktor pártelnök, hanem Navracsics Tibor frakcióvezető képviseli majd.

2008.11.10 14:37MTI

Gyurcsány Ferenc hétfőn az Országgyűlésben napirend előtti felszólalásában azt mondta: közösen meg kell beszélni, hogyan kezeljék a magyar-szlovák viszonyban keletkezett feszültségeket. A kormányfő szerint először a parlamenti pártoknak kell megbeszélniük, hogy mi a teendő, majd azt követően lehet a szlovák partnerhez fordulni. "Cselekedni közösen és együtt, aztán ha eldöntöttük, mit csinálunk, akkor mindegyikünk teszi a maga dolgát, én is meg önök is, mert szenvedélyesen könnyű cselekedni, de a szenvedély mellé most közös nemzeti bölcsesség és felelősség is kell" - fogalmazott a miniszterelnök. Gyurcsány Ferenc szerint összehangolt, közös, a nemzet érdekét szolgáló cselekvésre van szükség.

Hangsúlyozta: fontos, de nem biztos, hogy elég nyilatkozatot kiadni ebben a helyzetben; a beszéd helyett talán másfajta cselekvésre is szükség van. "Ha nem vigyázunk, akkor a nacionalisták tönkretesznek bennünket. Addig feszítik a húrt, amíg el nem pattan. Szlovák nacionalisták provokálják Magyarországot, magyar nacionalisták pedig provokálják Szlovákiát. Azt gondolom, hogy jó lenne ennek most már megálljt parancsolni" - érvelt a kormányfő. Hozzátette: ideje lenne megállítani a szélsőségeseket, mert olyan kárt fognak okozni, amelynek árát még unokáink is fizetni fogják.

Elfogadhatatlan, ha szlovák politikus Magyarországot ócsárolja, elfogadhatatlan, ha meg kell küzdeni a határmenti települések magyar nevéért, elfogadhatatlan, ha annak akár csak a gyanúja is felmerül, hogy egy futballmeccsen a rendőrség jogszerűtlenül és brutálisan politikai nézeteket torol meg - húzta alá Gyurcsány Ferenc. Az is elfogadhatatlan - folytatta - ha szurkolás helyett politikai provokáció szándékával indulnak el tucatnyian egy futballmeccsre; az is elfogadhatatlan, ha Magyarországon bármely nemzet zászlaját elégetik; az is elfogadhatatlan, ha Magyarországon bántják, gyalázzák Szlovákiát.

A nacionalizmus nem rendőri ügy, hanem társadalmi, politikai kérdés - hangsúlyozta. Gyurcsány Ferenc szerint Európában úgy látják, hogy a magyar-szlovák vitában nacionalisták vitatkoznak nacionalistákkal, és senkit nem érdekel, hogy ki a nagyobb nacionalista. El kell kerülni azt, hogy "mi itt megnyerjük a kommunikációs mérkőzést, a gyerekeink pedig elvesztik a történelmet" - tette hozzá. Magyarország, a magyar kormány és a parlament tiszteletben tartja Szlovákiát, Szlovákia függetlenségét és integritását - mondta a kormányfő.

Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője az MTI érdeklődésére közölte: Navracsics Tibor frakcióvezető vesz részt a kormányfő által összehívott ötpárti egyeztetésen. A két ország közötti konfliktus az ősz elején újult ki, egy hete pedig tovább romlott a helyzet a dunaszerdahelyi futballmeccs után. Dunaszerdahelyen november elején játszott egymással a helyi futballcsapat és a pozsonyi Slovan Bratislava. A 4-0-s pozsonyi sikerrel végződött meccs - amelyre mintegy ezer magyarországi drukker utazott el - a 15. percben félbeszakadt, és negyedóráig állt a játék, amikor a rendőrök behatoltak a magyar szurkolók szektorába.

A rendőri akcióban több szurkoló megsérült, egy nézőt mentőhelikopterrel vittek kórházba. A találkozó után Magyarországon több helyszínen tüntetések voltak, a budapesti szlovák nagykövetség előtt pedig elégették a szomszédos ország zászlaját. Egy héttel az események után a Miniszterelnöki Hivatal előtt gyűltek össze tiltakozásul futballdrukkerek. A szombati budapesti demonstráción több mint ezren vettek részt. Eközben a határmenti Királyhelmecen szombaton a szabolcsi Nemzeti Őrsereg tartott megemlékezést az első bécsi döntés 70. évfordulója alkalmából.

A koszorúzáson részt vevők közül 28 egyenruhást a szlovák rendőrség előállított. A szombati események után a szlovák kormányfő azt hangsúlyozta, hogy "a független Szlovák Köztársaság területén egyenruhás magyar nácik nem fogják a programjukat deklarálni, amely egyebek mellett fenyegeti és megkérdőjelezi Szlovákia függetlenségét". Ján Slota Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke pedig a Szlovák Köztársaság Biztonsági Tanácsának összehívását javasolta és sürgette, hogy az Európai Unió intézményei tegyenek lépéseket Magyarországgal szemben.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.