Azt kérik, ne a pénzügyi bizottság döntsön

A Főgáz eladásáról tárgyal a jövő héten a Fővárosi Közgyűlés

A Hagyó Miklós (MSZP) és Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettesek által javasoltakkal ellentétben ne a Fővárosi Közgyűlés pénzügyi bizottsága, hanem maga a közgyűlés döntsön a Főgáz-részvények eladásáról, ezzel a módosítással az MSZP-frakció egyöntetűen támogatni tudja a jövő heti értékesítési eljárást - tudta meg az MTI szocialista politikusoktól vasárnap.

2008.11.09 16:06MTI

Hagyó Miklós (MSZP) és Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettesek által javasoltakkal ellentétben ne a Fővárosi Közgyűlés pénzügyi bizottsága, hanem maga a közgyűlés döntsön a Főgáz-részvények eladásáról, ezzel a módosítással az MSZP-frakció egyöntetűen támogatni tudja a jövő heti értékesítési eljárást - tudta meg az MTI szocialista politikusoktól vasárnap.

Tájékoztatásuk szerint a fővárosi MSZP-frakció gazdaságpolitikai munkacsoportjának pénteki ülésén egyetértés alakult ki a kérdésben.

Az ülésen ismertették az MSZP budapesti pártvezetésének azon álláspontját, miszerint szükségesnek tartják a Főgáz privatizációját.

Elhangzott, hogy Burány Sándor, aki decemberben is indulni kíván a budapesti pártelnöki posztért, nemrég a budapesti pártelnökség és a párttanács ülésére is beterjesztette a Főgáz-eladási javaslatot.

Az elnökség pedig határozatban rendelte el, hogy a fővárosi MSZP-frakció tagjai támogassák a Főgáz-részvények eladását.

Steiner Pál
fővárosi MSZP-frakcióvezető az MTI értesülését vasárnap megerősítve elmondta, hogy a következő évek fejlesztéseihez, amelyeket EU-támogatással kívánnak megvalósítani, több tízmilliárd forint önrészre van szükség, s ezt vagyoneladásokkal, például a Főgáz-privatizációval tudják előteremteni.

A politikus megjegyezte, hogy a Főgáz eladásának előkészítésében továbbra is meghatározó szerepe lesz a pénzügyi bizottságnak. A testület szocialista tagjai számára ennek során kötelező érvényű lesz az, hogy az MSZP-frakció miként foglal majd állást egy adott kérdésben.

A fővárosi önkormányzat jövő heti rendkívüli közgyűlésére benyújtott Főgáz-privatizációs javaslatnak hat ügyvédi iroda álláspontja is részét képezi.

A Főgáz működésével összefüggő iratok egy részét - így az önkormányzat vagyonkezelő társasága által készített tanulmányt - még a fővárosi képviselők sem kapták meg, azt csak a Városházán tekinthetik meg.

Az előterjesztés rögzíti azt is, hogy a főváros által 2011-ig megvalósítani kívánt beruházásokhoz igényelt EU-támogatások önrészszükséglete 180 milliárd forint, amivel jelenleg semmilyen formában nem rendelkezik az önkormányzat. Fővárosi politikusok az MTI-nek korábban azt nyilatkozták, hogy a Főgáz-privatizációból több mint százmilliárd forint bevételt remél az önkormányzat.

Demszky Gábor a közgyűlés októberi ülése előtt tartott tájékoztatóján egyebek közt elmondta, hogy a vételár jövő év végétől folyhatna be a főváros kasszájába.

Év közben az EU-fejlesztések önrészéhez mintegy 30 milliárd forint áthidaló hitelt vesznek fel, amit a privatizációból törlesztenének. A közgyűlési előterjesztés szerint erről a hitelfelvételről az önkormányzat pénzügyi bizottsága döntene.

John Emese, az SZDSZ frakcióvezetője az október végi közgyűlés előtt azt nyilatkozta az MTI-nek, hogy támogatják a privatizációt, illetve hogy nem rendelnek el kötelező igen jellegű szavazást.

Az ellenzéki frakciók korábbi nyilatkozataikban és az október végi közgyűlésen is elfogadhatatlannak tartották a Főgáz eladását.

Fónagy János (Fidesz) a Főgáz-privatizációt elősegítő vagyonrendelet-módosítás kapcsán leszögezte, hogy itt már nem a családi ezüst eladásáról van szó, hanem arról, "hogy már a tetőt is eladják a fejünk fölül".

A közgyűlésben egyébként már ahhoz is mind a 34 MSZP-SZDSZ képviselő támogatására szükség lesz csütörtökön, hogy napirendre kerüljön ez a kérdés. Ugyanennyi szavazat kell arról is, hogy döntsenek a Főgáz-privatizációs eljárás megindításáról.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.