Oktatásügy
Sztrájkoltak a tanárok
Egy órás polgári elégedetlenséget hirdetett délelőttre a Tanítanék mozgalom. A szervezők azt kérték, hogy a pedagógusok és a velük szimpatizálók álljanak ki az iskolájuk elé, nyilvánítsák ki elégedetlenségüket, azt, hogy mindenképpen változást szeretnének szeptembertől.
2016.03.30 08:20MTIA kormány álláspontja szerint a gyermekek és a pedagógusok érdekét egyedül a párbeszéd és a közös munka szolgálja.
A Tanítanék mozgalom nevében Pukli István, a fővárosi Teleki Blanka Gimnázium igazgatója március 24-én hirdetett meg polgári engedetlenséget március 30-a délelőttre, egyórás időtartamra.

Azt kérte, hogy a pedagógusok és a velük szimpatizálók szerdán 8 és 9 óra között álljanak ki az iskolájuk elé, szavaztassák meg újra a civil közoktatási platform 12 pontját, nyilvánítsák ki elégedetlenségüket, azt, hogy mindenképpen változást szeretnének szeptembertől.
Egy héttel korábban, a mozgalom március 15-i demonstrációján felszólították a kormányfőt és az államfőt, hogy kérjenek bocsánatot "az elmúlt hat évben megalázott pedagógusoktól".

A közoktatás átalakításáról 12 pontban megfogalmazott kezdeményezések között szerepel a tanulói terhek mérséklése, a kötelező testnevelésórák számának csökkentése, a kötelező erkölcstan- és hittanórák megszüntetése.
A civil közoktatási platform február 16-án alakult civil és szakmai szervezetek részvételével Budapesten. Az alakuló ülésen - a kormány által kezdeményezett köznevelési kerekasztalra utalva - hangsúlyozták, a platform új kezdeményezés, nem alternatív kerekasztal.

A platform második ülése után, március 29-én, kedden bejelentették, hogy kétoldalú tárgyalásokat kezdeményeznek a kormánnyal a 12 pontról, a tárgyalási szándék visszaigazolására kéthetes határidőt szabtak. Puskás Aurél szóvivő azt mondta, a pontokban foglaltakról még a következő tanév kezdete előtt dönteni kell. Hangsúlyozta, ha a kormány nem reagál a megkeresésükre, akkor készek –a szerdai polgári engedetlenség után – további nyomásgyakorló akciókat szervezni.
Nem helyes a polgári engedetlenségi akció
Az oktatási államtitkár nem tartja helyesnek a szerdán megtartott polgári engedetlenségi akciót, budapesti sajtótájékoztatóján ugyanakkor jelezte, hogy az abban részt vevő tanároknak nem kell munkajogi következményekkel számolniuk.
A Tanítanék mozgalom által hirdetett akcióval kapcsolatban Palkovics László kijelentette: az "ilyen típusú akciókat" nem tartja helyesnek, ennek ellenére azoknak a tanároknak, akik részt vettek abban, munkajogi következményekkel nem kell számolniuk, de az elmaradt órákat pótolni kell majd.
Hangsúlyozta: továbbra is a köznevelési kerekasztalt tartja jó megoldásnak az oktatásban felmerült problémák megtárgyalására. A kerekasztalon már egy sor eredményt elértek, például a pedagógusminősítési rendszerben és a nyugdíj előtt álló tanárok ügyében, emellett folytatódik a pedagógusbér-emelés és az állami fenntartó szervezetének átalakítása is.
Arra a felvetésre, hogy kedden kétoldalú tárgyalásokat kezdeményezett a kormánnyal a civil közoktatási platform, Palkovics László leszögezte: az alternatív kerekasztalt meghívták a köznevelési kerekasztal ülésére, és nem érti, hogy miért nem akarnak azon részt venni. "A magyar oktatás ügye nem privát dolog" - fogalmazott az államtitkár, hozzáfűzve: nem szeretnének külön tárgyalást folytatni.
A Tanítanék mozgalom nevében Pukli István, a fővárosi Teleki Blanka Gimnázium igazgatója hirdetett szerda reggelre, egyórás időtartamra polgári engedetlenséget, azt kérve, hogy a részt vevő pedagógusok és a velük szimpatizálók iskolák előtt nyilvánítsák ki, mindenképpen változást szeretnének a közoktatásban szeptembertől.
Egyre többen vannak
A Teleki Blanka Gimnázium előtti tüntetésen mintegy húsz tanár és sokkal több szimpatizáns vett részt: szülők és szakszervezeti tagok, összesen körülbelül 250-en.
A demonstráció előtt beszélt Pukli István igazgatóval, aki azt mondta: tárgyalni szeretnének, és a reggeli polgári elégedetlenség után "meghívják" a kormány képviselőit egy "négyszögletű" tárgyalóasztalhoz, nem fogadják el a Köznevelési Kerekasztal során történő egyeztetéseket.
A budapesti Móricz Zsigmond Gimnáziumnál kis létszámú közösség csatlakozott a demonstrációhoz, körülbelül húsz fő, tanárok, szülők, szimpatizánsok vegyesen. Az iskolában megkezdődött a tanítás, az épületben maradók megtartották az órákat. A Teleki Blanka Gimnáziumnál lévő tüntetéshez képest nyugodtabb demonstráció zajlott, beszédet sem tartott senki - számolt be a helyszínről ugyancsak a rádió tudósítója.