Kölcsönös előnyökön alapuló megállapodás
Lengyel Zoltán: nem "bizniszről" vagy "megvételről" van szó
Lengyel Zoltán független országgyűlési képviselő csatlakozik az MDF-frakcióhoz - közölte maga az érintett és Herényi Károly frakcióvezető a képviselőcsoport ülése közben hétfőn délelőtt. Így visszaáll a képviselőcsoport fennmaradásához szükséges tízfős létszám. Varga Mihály, a Fidesz alelnöke kérdésre válaszolva úgy kommentálta a bejelentést: "kilóg a lóláb, ez lenne a normális Magyarország?"
2008.10.13 13:39MTI, Fotó: MTIA frakcióhoz való csatlakozásról megállapodást írt alá Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője, Atyánszky György, a Független Kisgazda-, Nemzeti Egységpárt (FKNP) főtitkára, és Lengyel Zoltán képviselő, az FKNP elnökségi tagja - tudatta a párt közleményben. A közlés szerint "a két párt taktikai megállapodást kötött", amelyet egyrészt a parlamenti kényszer szült: a megállapodással az MDF továbbra is önálló frakcióval rendelkezik, míg Lengyel Zoltán szabad mandátummal tagja lesz egy frakciónak, így hatékonyabban tudja képviselni az FKNP politikáját.
Emellett a két párt úgy ítéli meg, hogy a nemzet érdekében összefogásra van szükség, mivel a jelenlegi világgazdasági válság komoly fenyegetést jelent Magyarország számára is, és ebben a helyzetben a parlamentben továbbra is szükséges, hogy a konzervatív erőknek hangsúlyos képviseletük legyen - áll a közleményben.
Az MDF által az MTI-hez eljuttatott megállapodás szerint Lengyel Zoltán frakcióvezető-helyettesi pozíciót kap, és agrárügyekben a képviselőcsoport vezérszónoka lesz. Az MDF vidéki irodáit hetente, a fővárosi irodákat havonta egyszer az FKNP rendelkezésére bocsátja, valamint a pártirodákra felkerül az FKNP logója. Horváth Gábor és Vető Miklós (FKNP) az MDF-frakció mellett szakértőként dolgozik. A két párt megkezdi az előkészítését a közös konzervatív politikai és a következő parlamenti választásokra vonatkozó partneri együttműködésnek - olvasható a dokumentumban.
Vas János pénteken lépett ki az MDF parlamenti frakciójából, és ezzel kilenc főre csökkent az MDF eredetileg 11 fős képviselőcsoportja, miután a frakcióból korábban kizárt Almássy Kornél már független képviselőként dolgozik a parlamentben. A házszabály szerint a frakció megszűnik, ha létszáma tíz fő alá csökken, de a képviselőcsoport vezetőjének ilyen esetekben három napja van arra, hogy a házelnököt is tájékoztassa a történtekről. Azt semmilyen szabály nem zárja ki, hogy ez idő alatt pótolják a hiányzó képviselőt. Az MDF esetében ez a határidő hétfőn este járt volna le.
"Kilóg a lóláb, ez lenne a normális Magyarország?" - Varga Mihály, a Fidesz alelnöke hétfői sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva így kommentálta Lengyel Zoltán MDF-be történt igazolását. Varga Mihály arra is utalt, hogy Lengyel Zoltán belépésével a költségvetési bizottságban két helye lett az MDF-nek, holott csak egy hely illeti meg őket, így erről egyeztetni kell a házbizottságban.
A levélben egyrészt arra hivatkoznak, hogy 2006-ban volt egy politikai megállapodás az öt parlamenti párt között, amely "darabra pontosan" rögzítette, melyik frakciónak hány helye van a bizottságokban. Az időközben módosult házszabály is kimondja: a bizottságokban ugyanabban az arányban kell képviseltetni a frakciókat, mint a plenáris ülésen. Emiatt tartanak igényt a két, most már független képviselő helyére a költségvetési bizottságban.
Tóth András elfogadta a Fidesz által felajánlott ifjúsági bizottsági helyet, így erről hétfőn este már szavazhatott is az Országgyűlés, és a tagcserét el is fogadta a Ház. Lengyel Zoltán viszont az MTI-nek a múlt héten azt mondta, nem egyezik bele a bizottsági cserébe, és a Fideszre jellemző "piti bosszúállásnak" tartja a kezdeményezést.
Lengyel: kölcsönös előnyökön alapuló megállapodás jött létre
"Kölcsönös előnyökön alapuló megállapodásnak" tartja Lengyel Zoltán MDF-frakcióba való belépését a volt független képviselő és Herényi Károly, a Magyar Demokrata Fórum frakcióvezetője egyaránt - a két politikus erről hétfőn nyilatkozott az MTI-nek. Lengyel Zoltán úgy fogalmazott: "kölcsönös előnyökön alapuló megállapodás" jött létre, nem "bizniszről" vagy "megvételről" van szó. Herényi Károly az MTI kérdésére szintén úgy értékelte a megállapodást, hogy az mindkét fél számára előnyös.
Az MDF frakcióvezetője, akit szombaton bízott meg a párt választmánya, hogy biztosítsa a frakció fenntartásához szükséges létszámot, hozzátette: Lengyel Zoltán parlamenti megszólalási lehetőségei, amelyek független képviselőként korlátozottak voltak, most jelentősen megnyílnak, azzal pedig, hogy frakcióvezető-helyettesi posztot kap, napirend előtt is fel tud majd szólalni. A 2007 nyaráig fideszes, azóta független, majd most az MDF frakciójába belépett Lengyel Zoltán pénteken még úgy nyilatkozott az MTI-nek, hogy nem keresték meg az MDF-től, de nem is ülne be a képviselőcsoportba.
Arra a kérdésre, hogy mi változott péntek óta, a Független Kisgazda Nemzeti Egységpártba (FKNP) szeptember elején belépett politikus azt mondta: a kisgazdapárt elnöksége hétvégén megbeszélést tartott az MDF elnökségével, és ezt követően létrejött a megállapodás, amelynek eredményeképpen a továbbiakban szabad mandátummal vesz részt a frakció munkájában. Kérdésre válaszolva hozzátette: a nagyon szomorúnak tartja, hogy a Fidesz részéről korábban elhangozhatott, hogy bárki is képviselőket venne meg, szerinte itt sem történt semmi ilyen, "egyszerűen annak a felelősségét érzetük át, hogy a jelenlegi gazdasági világválság, a külgazdasági, belpolitikai helyzet szükségessé teszi azt, hogy legyen egy konzervatív frakciója a magyar Országgyűlésnek".
Lengyel Zoltán szerint a megállapodásban foglalt szabad mandátum azt jelenti, hogy rá nem vonatkozik a frakciófegyelem, vagyis saját belátása, illetve a FKNP elnökségi döntésének megfelelően, "a kisgazda társadalom érdekében" fogja meghozni a szavazatait. Arra a kérdésre, hogy a költségvetés és az adótörvények esetében milyen döntést hoz majd, illetve, hogy az MDF-fel konzultáltak-e erről, a politikus azt mondta: a MDF nem vár tőle semmit ebben az ügyben, számára a kisgazdapárt iránymutatása a mérvadó a szavazásoknál.
Herényi Károly az MTI kérdésére megerősítette, hogy az újonnan csatlakozott politikust valóban nem köti majd a frakciófegyelem, ugyanakkor úgy vélte nyilván meg fognak tudni egyezni, hiszen értelmes emberek ilyen dolgokat megoldanak.
Arra felvetésre, hogy a korábban Lengyel Zoltán nem zárta ki, hogy megszavazza a költségvetést és az adótörvényeket, az MDF viszont ellenzéki pártként nyilván elutasítja majd, Herényi Károly azt mondta: egyelőre nincs költségvetés, hanem válsághelyzet van. Majd meglátjuk, milyen költségvetés lesz, és a gazdaság valamint a politikai élet szereplőinek milyen összezárásra van szükség, hogy a pénzügyi válságot ki tudjuk védeni - tette hozzá.