A rákosszentmihályi útfelújítás szabályt szegett
Intézkedéseket várnak a főpolgármestertől egy szabálytalan útfelújítás miatt
A főváros érdekeit szolgáló intézkedések és a szükséges jogi lépések megtételére kérte fel a Fővárosi Közgyűlés pénzügyi ellenőrző bizottsága a főpolgármestert a 2005-ös rákosszentmihályi útfelújítás szabálytalanságai miatt - közölték a testület vezetői kedden az MTI-vel.
2008.09.23 19:49MTIGyörgy István, a bizottság fideszes elnöke elmondta, hogy a Tiba Zsolt főjegyző által ez ügyben elrendelt városházi belső vizsgálat korrekt módon feltárta a problémákat.
Ezután már a főpolgármesterre hárul az intézkedés felelőssége - tette hozzá. A politikus megemlítette, hogy az eredeti tervekkel ellentétben 800 méter helyett 1.200 méteren újították ugyan fel a Mátyás király utcát, de az előirányzott két réteg helyett csak egyrétegű aszfaltozást végzett a kivitelező Strabag cég, a megrendelés módosítására hivatkozva. Jogszerűen azonban a szerződést nem módosították, csupán a főpolgármesteri hivatal részéről szólt valaki ez ügyben a cégnek; hogy ki szólt, az a vizsgálati jelentésből nem derül ki.
A vizsgálat szerint a közút 40 százaléka hibás - jegyezte meg az elnök. György István kitért arra: problémás a műszaki ellenőrök ténykedése, csakúgy, mint a Strabag jótállással kapcsolatos álláspontja. Ez utóbbi azért, mert a cég jótállási javítást a főváros felszólítására sem végzett, szerintük ugyanis az alépítmény hibája miatt keletkeztek az úthibák. A tenderen egyébként döntően azért nyert a Strabag, mert 60 hónapos jótállást vállalt. Andó Sándor, a testület szocialista alelnöke megerősítette, hogy minden bizonnyal történt ez ügyben hivatali szabálytalanság, de a munkajogi következmények vélhetően már elévültek.
Példaként említette, hogy a hivatal az önkormányzat közbeszerzési bizottsága által hozott döntést, gyakorlatilag a szerződést, a testület hozzájárulása nélkül módosította. Az alelnök egyetért azzal, hogy a hibás kivitelezés miatt a főpolgármesternek kártérítési igényt kellene érvényesítenie a Strabaggal szemben. György István emlékeztetett arra, hogy a 2005-ös szabálytalan útépítés megelőzi a 2006-os útfelújítási botrányt, amellyel kapcsolatban feljelentésükre büntetőeljárás zajlik. A főváros 129 út felújítására kapott pénzt, de mivel 55 utca esetében eltértek a szerződéstől, mintegy 600 millió forintot vissza kellett fizetni az idén az államnak - tette hozzá.
Kapcsolódó írások:
- Fidesz: az ügyészség elrendelte a nyomozást a fővárosi útfelújítások ügyében
- Az ügyészség elrendelte a nyomozást a budapesti útfelújítások ügyében
- Vigyázat! Újabb útfelújítások kezdődnek
- Szerdán megkezdődnek a budapesti útfelújítások
- Kezdődnek Budapesten az útfelújítások
- Kezdődnek az útfelújítások Budapesten