Szabályozás
Törvényt kér az ombudsman a szolgálatban lévő rendőrök mobiltelefon-használatára
A fegyveres szervezetek sajátos szerepének és feladatainak ismeretében maga vállalja az alapjogok korlátozásával is járó hivatást az, aki ezen szervezetek hivatásos állományú tagja kíván lenni.
2015.02.17 12:47MTIAz ombudsman szerint a szolgálatban lévő rendőrök magántelefonjának használatát tiltó miniszteri rendelet helyett a kérdést törvényben kell szabályozni, ugyanakkor álláspontja szerint a hatályos szabályozással az alkotmányos keretek között maradt a kapcsolattartáshoz való jog korlátozása.
Alapvető jogokat és kötelezettségeket csak törvény korlátozhat - emlékeztet keddi közleményében Székely László, az alapvető jogok biztosa, aki "kiegyensúlyozott, indokolt és megkülönböztetés nélküli eljárását" szorgalmazott a szolgálati kommunikációs eszköz magáncélú használatáról.
A közlemény felidézi: a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezetének panasza alapján foglalkozott a kérdéssel az ombudsman. A beadvány szerint előfordulhat, hogy előre nem látható családi eseményről - például betegségről, halálesetről - a hozzátartozók nem tudják értesíteni rendőr családtagjukat, ami különösen a 72 órás szolgálatban lévőknél jelenthet gondot, egyben javasolták a kérdés törvényi szintű szabályozását.
Az alapjogi biztos jelentésében emlékeztet az Alkotmánybíróságnak arra a megállapítására, hogy a fegyveres szervezetek sajátos szerepének és feladatainak ismeretében maga vállalja az alapjogok korlátozásával is járó hivatást az, aki ezen szervezetek hivatásos állományú tagja kíván lenni.
Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint a szükségességi és arányossági mérce a különféle fegyveres szerveknél és különféle helyzetekben eltérő lehet, más egy fegyveres konfliktusban, szükség- vagy veszélyhelyzetben, és más normális viszonyok között.
A közlemény kiemeli: az alaptörvény - a régi alkotmánnyal ellentétben - átfogóan védi a magánszférát: az egyén magán- és családi életét, otthonát, új elemként nevesítve a kapcsolattartását és jó hírnevét, "a magánszféra ugyanakkor nem minden esetben mentes a beavatkozástól", de különböző területei különböző erősségű védelmet igényelnek.
Székely László mindezek alapján felkérte a belügyminisztert, tegyen javaslatot a törvényi szintű szabályozásra, az országos rendőrfőkapitánytól pedig azt kérte, fordítson különös figyelmet arra, hogy a magáncélú mobiltelefon-használat engedélyezése, valamint halaszthatatlan külső, főként családi esetekben a szolgálati kommunikációs eszköz használata kiegyensúlyozottan, indokolt módon és megkülönböztetés nélkül történjen.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06