A független Tóth András nemmel szavaz
A Fidesz megszavazza, az MSZP nem támogatja a parlament feloszlatását
A Fidesz-frakció megszavazza a parlament feloszlatásáról szóló MDF-es indítványt, de ezen a héten saját javaslatot is benyújtanak, amelyben javasolják az Országgyűlés feloszlatását - Míg az MSZP-frakció támogatja, hogy az Országgyűlés délután szavazzon a saját feloszlatásáról szóló indítványról, de nemmel fog arra szavazni.
2008.09.15 12:40MTIA Fidesz-frakció megszavazza a parlament feloszlatását
A Fidesz-frakció megszavazza a parlament feloszlatásáról szóló MDF-es indítványt, de ezen a héten saját kezdeményezést is tesznek, amelyben november 15-ével javasolják az Országgyűlés feloszlatását - mondta Navracsics Tibor frakcióvezető, a párt hétfői évadnyitó frakcióülése után tartott sajtótájékoztatóján. Navracsics Tibor hangsúlyozta: ugyan az előzetes hírek szerint az MSZP és az SZDSZ nemmel fog szavazni, vagyis ma nem lesz meg a többség a parlament feloszlatásához, de a Fidesz álláspontja az, hogy ebben a kérdésben nem lehet taktikai szempontokat mérlegelni.
Ezért a Fidesz-frakció egyhangú szavazással úgy döntött, hogy támogatja a házszabálytól való eltérést és a feloszlatásról szóló MDF-es javaslatot - tette hozzá. A frakcióvezető elmondta: a Fidesz még ezen a héten javaslatot nyújt be, amelyben november 15-ével kezdeményezi és az adótörvények elfogadásához köti a parlament feloszlatását. Navracsics Tibor indoklása szerint a hatályos törvények alapján az adótörvényeknek legkésőbb november 15-ig kell megjelenniük a Magyar Közlönyben, vagyis ha eddig az időpontig az ország nem rendelkezik elfogadott, kihirdetett, radikális adócsökkentést tartalmazó adótörvénnyel, akkor nincs biztosítva a költségvetés bevételi oldala és felmerül a kormányozhatatlanság veszélye.
Ekkor a felelős politika szempontjából egyetlen út marad: az Országgyűlés feloszlatása és az előre hozott választás - hangsúlyozta a politikus, hozzáfűzve, hogy várják az Országgyűlés többségének támogatását a javaslathoz. Mint elmondta, az évadnyitó frakcióülésen Orbán Viktor pártelnök politikai helyzetértékelést adott. Navracsics Tibor közlése szerint a frakció egyhangúan egyetértett a vita során abban, hogy véget kell vetni a bizonytalanság és a kormányozatlanság időszakának, új kormányra és új politikára van szükség, amely bírja a parlamenti és társadalmi többség bizalmát.
A frakcióvezető arról is beszámolt, hogy az ülésen ismét úgy döntöttek: ahogyan 2006 ősze óta teszik, továbbra is kivonulnak az ülésteremből Gyurcsány Ferenc miniszterelnök minden előre bejelentett felszólalásakor.
Az MSZP-frakció nem támogatja a parlament feloszlatását
Az MSZP-frakció támogatja, hogy az Országgyűlés délután szavazzon a saját feloszlatásáról szóló MDF-es indítványról, de nemmel fog szavazni a javaslatra - mondta Tóbiás József frakcióvezető-helyettes hétfőn a képviselőcsoport ülése után újságíróknak. A szocialista párt nem zárkózik el az indítvány napirendre tűzésétől, de nem fogja támogatni, mert a parlament feloszlatása nem szolgálja sem a gazdasági növekedést, sem a fejlesztéseket, sem az európai uniós források hatékonyabb lehívásához szükséges feladatok elvégzését - közölte a kormánypárti politikus.
Tóbiás József azt mondta, a frakció álláspontja egységes volt. A politikus nemmel válaszolt arra a kérdésre, volt-e tartózkodás. Hozzátette: teljes egységben döntött a frakció. A frakcióigazgató közölte: nem rendeltek el kötelező szavazást az MDF-es indítványról, mivel egységes a frakció. Daróczi Dávid kormányszóvivő vasárnap közölte, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök azt kéri az MSZP-frakciótól: támogassa, hogy az Országgyűlés már hétfőn szavazzon az MDF-nek a parlament feloszlására tett indítványáról, hogy mielőbb kiderüljön, melyik pártnak mi az álláspontja az ügyben.
Herényi Károly és Hock Zoltán (MDF) országgyűlési határozati javaslatában azért javasolja a parlament szeptember 30-ával történő feloszlatását, mert "a politika erői közötti konszenzus és az együttműködés teljes hiánya ellehetetlenít mindenfajta döntést, amely a nemzeti alapkérdéseket, az ország fejlődését, egyúttal a kormányozhatóságot érinti".
A független Tóth András nemmel szavaz a parlament feloszlatására
Tóth András, volt fideszes, jelenleg független országgyűlési képviselő most nem támogatja a parlament feloszlatásáról szóló MDF-es indítványt, de a képviselő hétfőn az MTI-nek azt mondta, hogy decemberben megszavazná, ha lenne elfogadott költségvetés és adótörvény. Tóth András döntését azzal indokolta, hogy nem lenne jó az országnak, ha választási kampány kezdődne most.
A képviselő szerint a parlamentnek el kellene fogadnia a költségvetést és az adótörvényeket, és ha ezután a decemberi utolsó ülésnapon ismét a parlament feloszlatását javasolja valaki, akkor arra igennel szavazna. Lengyel Zoltán, a másik Fideszből kilépett független képviselő szintén hétfőn nemmel szavaz a parlament feloszlatására.
A politikus, aki múlt héten pénteken jelentette be, hogy a jövőben függetlenként a Független Kisgazda Nemzeti Egységpártot kívánja a képviselni a parlamentben - az MTI-nek azt mondta: a párt hétfő délelőtti elnökségi ülésén úgy döntöttek, hogy a képviselő nemmel szavaz a parlament feloszlatásáról szóló indítványra, mert véleményük szerint nem tenne jót az országnak a 2009-es európai parlamenti választások előtt egy belpolitikai csatározás. Szerintük a magyar vidék érdekei is azt diktálják, hogy ne legyen előre hozott választás.
Kapcsolódó írások:
- Gegesy Ferenc kilépett az SZDSZ-ből és lemondott parlamenti mandátumáról
- Gyurcsány azt szeretné, ha már hétfőn szavazna a Ház a parlament feloszlásáról
- Az SZDSZ nem támogatja a parlament feloszlatását
- Szili: az MDF házszabálytól eltérést kér a parlament feloszlásáról
- Szili: megérkezett az MDF indítványa a parlament feloszlatásáról