Ingyenességre jogosultak!
Kölcsön tankönyvből ne tanuljon a gyermekünk!
Magyarországi Szülők Országos Egyesülete kiadott egy közlemény, melyben kijelentik: nem akarják, hogy összefirkált, lapjaira hulló "iskolapecsétes" kölcsön tankönyvből tanuljon ingyenességre jogosult gyermekük. Sérti a rászoruló tanulók emberi méltóságát a használttankönyv-piac.
2008.09.01 10:15MTIVéleményünk szerint sérti az egyenlő bánásmód elvét, ha az ingyenességre jogosult szociálisan rászoruló tanulók részére használt tankönyveket adnak kölcsönbe ingyenesség címén, míg osztálytársaik pénzbeli támogatást kapnak új tankönyveik megvásárlásához.
Ha a rászoruló tanuló pénzbeli támogatást kap, akkor a tankönyv a saját tulajdonába kerül, ha kölcsönbe kapja, akkor kártérítési felelősséggel tartozik, és vissza kell szolgáltatnia.Ez súlyos megkülönböztetés! (A törvény szrint ráadásul "tilos a kölcsönzött tankönyveket visszakérni, ameddig az adott tantárgyat a következő tanévekben is tanítják, illetve az adott tantárgyból vizsgát lehet, vagy kell tenni.")
Milyen kártérítést kell fizetni a rászoruló tanulónak, ha továbbhasználódik a tankönyv, esetleg darabjaira hullik a rossz minőség miatt? Ki állapítja meg felelősen és milyen alapon, hogy melyik tanuló kap pénzbeli támogatást, és melyik használt kölcsön könyvet? A szőke vagy a barna hajú kap használt tankönyvet? Az osztályfőnök vállalja a megkülönböztetést vagy az igazgató? Tanév végén sok iskola beszedi a diákoktól a kölcsönzött tankönyvet, vagy olcsó áron felvásárolja a saját tulajdonú tankönyveiket.
Ezekbe az iskola bebélyegzi az emblémáját. "Sajnos ezek a tankönyvek használhatatlanok, összefirkált könyvek, így kapjuk meg" – panaszolják a szülők. "A pedagógust az nem érdekli, mikor alá kell húzni különböző kifejezéseket, rímeket stb. hogy az nem új tankönyv, nem a mi tankönyvünk, valaki már egyszer beleírt, ezért a gyerekkel rendszeresen érzékeltetik a rászorultságát.
Ez rettenetesen nagy nyomot hagyott a fiamban, inkább megveszem az új tankönyveket - írta egy szülő. Törvény értelmében csak az állami támogatás 25 százalékából évek óta felhalmozott, tartamilag és minőségileg un. tartós tankönyveket, az atlaszt, a szöveggyűjteményt, a szótárt, a kislexikon, stb. lehet kölcsönözni az iskolai könyvtárból ingyenesség címén. A tankönyvben egyébként fel kell tüntetni, hogy tartós használatra készült tankönyv-e. Tehát a tankönyvkölcsönzés a több éven át is használható "tartós tankönyvekre" vonatkozik, vagy a teljesen újakra, és nem a tanulóktól sokszor jogtalanul beszedett vagy olcsón felvásárolt összefirkált, rongyosra használt, piszkos tankönyvekre (ez ÁNTSZ ügy is lehet).
A használt tankönyveket le kell selejtezni, nem szabad emberi méltóságot sértő módon kiadni a rászorulóknak! Felvetődik a kérdés, hová lesz a több mint 11 ezer forint/fő állami normatíva, ha az iskolák használt tankönyvekkel oldják meg az ingyenes tankönyvellátást?