Iskolák modernizációja, új tanítási módszerek

Az SZDSZ egyetért a Gyurcsány-program oktatásra vonatkozó részével

A Szabad Demokraták Szövetsége támogatja a kormányfő reformtervezetének oktatásra vonatkozó részét - jelentette be Sándor Klára, a párt oktatási és tudományos bizottságának alelnöke csütörtökön, Szegeden.

2008.08.28 15:11MTI

Sándor Klára hozzátette: mivel a most nyilvánosságra került Megegyezés című Gyurcsány-program oktatásra vonatkozó része teljes összhangban van azzal, amit az SZDSZ a 2006-os koalíciós programban látni szeretett volna, ezt a részt a párt természetesen nem utasíthatja el. A képviselő kifejtette: az anyag hangsúlyozza, hogy harmincháromezer kollégiumi férőhely felújítását szeretnék elvégezni, ami az összes hely fele. Ez a folyamat a felsőoktatásban Magyar Bálint minisztersége alatt kezdődött, és sikeressége ösztönzőleg hatott a folytatásra - mondta Sándor Klára. 

Hozzátette: folytatódik a szintén Magyar Bálint által kezdeményezett Világnyelv-program is, amely egy előkészítő nyelvi képzési évet biztosít a fiataloknak, a középiskola előtt. Ez főként a hátrányos helyzetű gyermekeket segíti. Új elem, hogy ez az év alanyi jogon jár majd, akárcsak az angol nyelv tanulása. Sándor Klára elmondta: fontos az iskolák modernizációja, amely az intézmények technikai és tartalmi átalakítását is jelenti. 

A felújítások mellett azonban nagyon lényeges, hogy folyatódik a digitális írásbeliség fejlesztése, illetve az a program is, amelynek következtében a tantermek legalább felét digitális táblákkal látják el. Ez szinte rákényszeríti majd a pedagógusokat a tanítási módszerek megújítására. Ugyanakkor van még az országban csaknem ezer település, amely nem rendelkezik megfelelő internet-ellátással; ezt a problémát meg kell oldani - jegyezte meg a politikus. 

Pozitívumként emelte ki, hogy bekerült a programba a pályakezdők támogatása, és azt is el kellene érni, hogy az egyetemeket motivált munkaerők hagyják el, és ne azok tanítsanak, akiknek nincs más lehetőségük. A liberális képviselő szerint stratégiailag fontos kérdés, amellyel kiegészítenék a programot, a módszertani és szemléleti megújulás. Az egyik alappillér a tömbösített oktatás, a projekt- és csoportmunka előtérbe kerülése. 

Nemzetközi tapasztalatok alapján így a gyerekek gondolkodni, olvasni, problémát megoldani tanulnak meg. A frontális osztálymunka mára megbukott, ezért ennek átalakítására nagy hangsúlyt kell fektetni a pedagógus-képzésben, és -továbbképzésben is - fűzte hozzá. A felsőoktatásról szólva a politikus elmondta: a bolognai folyamat bekapcsolta Magyarországot az európai vérkeringésbe, de el kell érni, hogy a magyar egyetemek vagyongazdálkodásukban megszerezzék azt a szabadságot, amelyet más európai egyetemek már birtokolnak.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.