Gyurcsány, mint egy gyenge középkori alkimista?
Fidesz: "szimpla beetetés" Gyurcsány-programjavaslata
Varga Mihály, a Fidesz alelnöke "szimpla beetetésnek" nevezte Gyurcsány Ferencnek egy napilap mellékleteként közzétett adócsökkentési javaslatait szerdai budapesti sajtótájékoztatóján.
2008.08.27 13:47MTIAz ellenzéki párt gazdasági kabinetvezetője azt mondta, 2005 óta ez a hetedik program, amit Gyurcsány Ferenc közzétesz, "de ahogyan az előző hattól, ettől sem várható semmilyen látható eredmény". Ezért mondjuk, hogy ez szimpla beetetés, Gyurcsány Ferenc újabb kommunikációs offenzívája - tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy a Fidesz támogatná-e, ha megvalósulnának a miniszterelnök javaslatában megfogalmazott lépések, az Orbán-kormány egykori pénzügyminisztere azt mondta, hipotetikus ügyekkel nem akar foglalkozni, ő maga alkalmatlannak tartja Gyurcsány Ferenc programját arra, hogy bármit is segítsen az ország helyzetén. A programban szereplő két konkrét javaslatra vonatkozó kérdés kapcsán Varga Mihály úgy fogalmazott, hogy nyilván a következő napokban lehet részkérdésekkel foglalkozni, de ő az egész anyagot tartja koncepciótlannak.
A fideszes politikus egy "gyenge középkori alkimistához" hasonlította a miniszterelnököt, aki úgy próbál aranyat előállítani, hogy előveszi és összekutyulja, ami fényes és csillog. Szerinte Gyurcsány Ferenc programalkotása helyett valódi kormányzás, valódi kormányprogram kellene, "ami azonban a kisebbségi kormánytól nem várható, ehhez előre hozott választásra és cselekvőképes kormányra lenne szükség". Varga Mihály arról is beszélt, hogy ez a program az SZDSZ számára csapda lehet, amibe a liberálisok vagy besétálnak vagy sem.
Kérdésre válaszolva hozzátette: Gyurcsány Ferenc és az MSZP számára a túlélés a tét, vagyis az, megnyerik-e az ősz folyamán az SZDSZ támogatását a parlamenti szavazásokhoz, a költségvetéshez és az adótörvényekhez, így a mostani program is félig-meddig arról szól, hogyan lehet az SZDSZ-nek fogyaszthatóvá tenni, ami Gyurcsány Ferenctől származik.
Szerinte a program azért csapdahelyzet az SZDSZ számára, mert ugyan valamit hoz is az MSZP, de mégsem azt, amit az SZDSZ kért. Varga Mihály emlékeztetett arra, a liberálisok korábban elmondták, milyen összeghez, milyen lépésekhez kötik, hogy el lehet-e fogadni egy programot az MSZP-től vagy sem, "Gyurcsány Ferenc pedig most négy évre ígéri, amit az SZDSZ egy évre kért".
Az MTI kérdésére, hogy a Fidesznek milyen adóelképzelései vannak, tartják-e például a korábbi 10 százalékos járulékcsökkentési javaslatukat, Varga Mihály azt mondta, ősszel ismét benyújtják a parlament elé az adótörvényeket érintő korábbi javaslataikat. A politikus konkrét számokat nem említve hozzátette: a munkaadói terhek csökkentése, a foglalkoztatás bővítése, és a családi adózás bevezetése szerepel a Fidesz adóelképzeléseiben. Emlékeztetett arra a legutóbbi fideszes javaslatra is, amely 5 százalékra csökkenté az alapvető élelmiszerek és a távfűtés áfáját.
Varga Mihály miniszterelnöki cikk közzététele kapcsán azt mondta, úgy tűnik, lassan megint a pártállamról kezdhetünk beszélni, hiszen kiderült, hogy az MSZP és a Miniszterelnöki Hivatal közösen fizette ki a Népszabadságnak a megjelentetésért a négy és fél millió forintot. A kormányfő a Népszabadság szerdai számában fizetett mellékletként megjelent, Megegyezés című írásban fokozatos, összesen 1.000-1.200 milliárd forintos adócsökkentési programra tett javaslatot.
Ez alapján már jövőre megemelnék a személyi jövedelemadó alsó sávhatárát, csökkenne a munkáltatói járulék, eltörölnék a vállalati különadót, viszont 16-ról 18 százalékra emelkedne a társasági adó. Az adócsökkentési program 300 milliárd forintos első ütemében a kormányfő ajánlata szerint már 2009-ben, egy lépésben eltörölnék a 4 százalékos vállalati különadót, a társasági adót pedig 18 százalékban határoznák meg, a jelenlegi 16 százalék helyett.
A személyi jövedelemadót úgy csökkentenék, hogy a jelenlegi 1,7 millió forint helyett 2 millió forint éves jövedelemig kellene 18 százalékos adót fizetni, a 36 százalékos kulcs csak az a fölötti részre lenne érvényes. A szocialista pártelnök, miniszterelnök cikkében úgy fogalmaz: "kötelező feltenni a kérdést, mi a garancia arra, hogy a kifehéredésből várt pénz befolyik a költségvetésbe", ha ugyanis a gazdasági szereplők az adócsökkentés dacára sem hajlandóak változtatni magatartásukon, és fennmarad a szürke-fekete gazdaság jelenlegi szintje, akkor ismét növekedésnek indul a hiány.
Ennek a kockázatnak a csökkentése érdekében létrehozná az úgynevezett adócsökkentési alapot, ami egyfajta biztonsági vésztartalék lenne, és amibe 300 milliárd forint kerülne 2009-ben. Ez azt szolgálná, hogy ha a vállalkozók a kisebb adót sem fizetik be rendesen, akkor a kormány ebből pótolja a hiányzó bevételeket.