Nem jó irány!
Fidesz: privatizáció a fővárosi egészségügyi intézményekben
A Fidesz amiatt aggódik, hogy a fővárosi egészségügyi intézményekben is egyre inkább teret nyer a privatizáció - mondta Pesti Imre, az ellenzéki párt szakpolitikusa csütörtöki sajtótájékoztatóján.
2008.08.21 18:28MTIHorváth Csaba szocialista főpolgármester-helyettes reagálásában az MTI-nek azt mondta, azt szeretné, hogy semmilyen jelentősebb privatizáció ne történjen, amíg nem ismertek a fővárosi egészségügyi modell részletei. Pesti Imre azt mondta, az Országos Baleseti Intézetnél, a Péterfy Sándor utcai kórháznál, és az Erzsébet kórháznál nem csak a külső patikákat szerezte meg a HospInvest tulajdonosi köréhez tartozó Ispotály nevű cég, de az intézményen belüli gyógyszertárakat is.
Szerinte ez azt jelenti, hogy elindult az értékesebb szolgáltatások "kimazsolázása". Pesti Imre elfogadhatatlannak tartja, hogy a betegek gyógyszerellátását egy magáncég ellenőrizze, mert szerinte ez tovább rontja a betegellátás színvonalát. Mint mondta, Molnár Csaba főpolgármester-helyettesnek lehetősége van megakadályozni ezt a privatizációt, mert a szerződések csak akkor lesznek érvényesek, ha aláírásával hitelesíti őket.
Pesti Imre szerint a másik privatizációs ügy a Bajcsy-Zsilinszky kórházban zajlik, ahol egy magáncégnek évi 330 millió forintért kiadták a takarítási, karbantartási, őrzési és élelmezési feladatokat. Mint mondta, egy-másfél éven belül elindulhat a fővárosi egészségügyi modell, amely egy kézbe venné 8-10 intézmény működtetését, így ezeket a feladatokat most privatizálni megengedhetetlen és tisztességtelen.
A fideszes képviselő ezért úgy vélte: Horváth Csaba főpolgármester-helyettesnek választ kell adnia arra, hogy a "pénzlenyúlást és a privatizációt" támogatja-e, színt kell vallania, mert ha az előbbi két privatizáció megvalósul, akkor főváros nem tesz mást, mint kiárusítja az egészségügyi vagyont. "A fővárosi MSZP-SZDSZ vezetés szavahihetősége kerül most terítékre" - fogalmazott.
Kérdésre válaszolva Pesti Imre azt mondta: a fővárosi egészségügyi modell lépései közül azt támogatják, hogy egy gazdasági társaság vegye kézbe a budapesti egészségügyi intézmények közbeszerzéseit, kontrollingját, de azt nem helyeslik, hogy a kórházak maguk is gazdasági társasággá alakuljanak. Horváth Csaba szocialista főpolgármester-helyettes reagálásában az MTI-nek azt mondta, egyetért azzal, hogy ne történjenek nagyobb horderejű lépések, amíg nem ismertek a budapesti egészségügyi modell részletei. Hozzátette: a mostani szerinte "nem jó irány".
A politikus szándéka szerint a patikatenderben nem kötnek szerződést, mivel a kórház olyan területre is kiírta a közbeszerzést, amellyel - felhatalmazás hiányában - nem rendelkezhetett. Horváth Csaba nem vitatta a fideszes képviselő jó szándékát, ugyanakkor feltette a kérdést: Pesti Imre miért támogatta szavazatával a patikaprivatizációs döntést a fővárosi szakbizottság ülésén.