Drágábbak az új biztosítások

MÁV ÁBE: új szerződések, főleg a neten, drágán

A már átszerződött MÁV ÁBE-s ügyfelek magasabb éves átlagos díj mellett kötötték meg új kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) szerződésüket, mint tavaly novemberben. Kétharmaduk internetes portálon választott új biztosítót, a Netrisk.hu-n eddig 58 ezren, a Biztositas.hu-n mintegy 23 ezren - tájékoztatták a biztosítási portálok az MTI-t hétfőn.

2008.08.18 17:20MTI

Hétfőn délelőttig az átszerződők száma átlépte a 135 ezret - számolt be Binder István, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) szóvivője az MTI-nek a biztosítóktól és alkuszoktól beérkezett adatokról. Ismertette: a MÁV biztosítónak bő 160 ezres kgfb-s ügyfélszáma volt, közülük 17 ezer szerződését még az első két negyedévben törölték, díj-nemfizetés miatt. 

Binder István hangsúlyozta, hogy a 135 ezres átkötötti szám nem végleges, mivel még több biztosítónál nem készült el a végleges összesítés, így az új biztosítót választók száma várhatóan jelentősen magasabb a hétfő délig feldolgozottnál. A Netrisk.hu-n a 14 biztosító közül a Genertelt a MÁV ügyfeleinek 22 százaléka, a K and H Biztosítót 20 százalékuk választotta, míg a KÖBE az új szerződések 13 százalékát szerezte meg. 

A most kötött kötelező biztosítások éves átlagdíja lényegesen magasabb, mint a múlt év novemberében kötött szerződéseké - hívja fel a figyelmet a portál -, az akkori 30 ezer forinttal szemben 46 ezer forint, amit csak részben indokol az olcsó MÁV biztosítások kiesése. A másik meghatározó ok, hogy több biztosítótársaság a novemberi váltási időszakban külön kedvezményeket alkalmaz, amelyek év közben már nem érvényesek. A most biztosítót váltott MÁV ügyfelek jelentős részének ezért novemberben várhatóan ismét érdemes újrakötnie kötelezőjét - fűzik hozzá. Azoknak a MÁV ügyfeleknek, akik a péntek éjfélkor lejárt határidőt elmulasztották, számolniuk kell azzal, hogy jogi lehetőségük sem lesz az általuk esetleg okozott kárt a MÁV Biztosító Egyesületre hárítani. 

Bónusz fokozatukat ugyanakkor érvényesíteni tudják leendő új biztosítójuknál, ha a korábbi MÁV kötelező biztosításuk legalább augusztus 15-ig díjrendezett. A Biztositas.hu alkuszcégnél a határidőt követően napi néhány 100 kötést regisztráltak. A 23 ezer átszerződő közül legtöbben a K and H és a KÖBE ajánlatát választották. A lemaradó ügyfelek túlnyomó része az alkuszcég szerint valószínűleg külföldi szabadságát töltötte a határidő lejártakor, de bizonyára vannak olyanok is, akik azt gondolják, megvárják majd a III. negyedév végét, és így nem fizetnek dupla díjat kötelezőjükre. 

Aki így dönt, az téved, mivel a PSZÁF egyesületet megszüntető határozata miatt szerződés nélkülivé válnak, és a vonatkozó szabályozás alapján számukra az új biztosító visszamenőlegesen számlázza majd ki az új szerződés tényleges megkötése és a régi megszűnése közötti időszakra eső díjat. Azoknak, akik még nem váltottak, fedezetük egyáltalán nem lesz augusztus 15-e és az új szerződés megkötése közötti időszakra. Az ezen időszakban okozott károkat kötelesek saját zsebből megtéríteni, ami a töréskárok esetében a párszázezertől a több tízmillió forintig terjedhet, míg személyi sérülés esetében ennél akár jóval nagyobb összegre is számítani lehet, akár élethosszig tartó járadék fizetésére is.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.