Eddig példa nélküli dokumentumról van szó

Szili Katalin készít jelentést a parlamentek uniós elnökségi felkészüléséről

Jelentést készít Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke arról, milyen módon kapcsolódnak be a nemzeti parlamentek az európai uniós soros elnökségi tisztség előkészítésébe, illetve lebonyolításába - jelentették be az EU-tagországok női házelnökeinek amszterdami találkozóján, szombaton.

2008.08.16 16:15MTI

Jelentést készít Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke arról, milyen módon kapcsolódnak be a nemzeti parlamentek az európai uniós soros elnökségi tisztség előkészítésébe, illetve lebonyolításába - jelentették be az EU-tagországok női házelnökeinek amszterdami találkozóján, szombaton.

Mint az Országgyűlés külügyi hivatalának vezetője, Sárdi Péter az MTI-t telefonon tájékoztatta, a jelentést az Országgyűlés elnöke a februári párizsi házelnöki találkozón mutatja be.

Olyan - eddig példa nélküli - dokumentumról van szó, amely a későbbiekben mintegy kézikönyvként szolgálhat a parlamentek számára az uniós munka témájáról. A nemzeti törvényhozásra is sok feladat hárul abban a fél évben, amikor egy-egy ország betölti az EU soros elnökségi tisztségét - fejtette ki Sárdi Péter.

Szerepet játszik például a témák kiválasztásában, illetve az elnökséghez kapcsolódó nemzetközi feladatok koordinálásában. A női házelnökök részvételével rendezett amszterdami tanácskozás második napjának fő napirendi pontja a nők politikai szerepe volt.

Ennek keretében annak lehetőségeit keresték, hogyan lehet leghatékonyabban napirenden tartani az egyenjogúság kérdését a politikában, illetve milyen témákat javasolnak az összes uniós házelnököt összehívó párizsi értekezletre.

Utóbbiak között szerepel az említett jelentés, illetve az a - szintén Szili Katalin kezdeményezésére kidolgozott - javaslat, amely hálózatként működő megfigyelőrendszert hozna létre a nemzeti parlamentek szintjén annak figyelemmel követésére, hogyan jelenik meg a női egyenjogúság az európai politikában.

Napirendi pontként javasolják annak megvitatását is, milyen szerepet játszhat a kultúrák közti párbeszéd az európai uniós együttműködésben. Erről az amszterdami konferencia első napján, pénteken volt bővebben szó, és akkor megállapították, hogy az ilyen típusú dialógusnak kulcseleme a nők párbeszédkészsége, a tolerancia és az oktatás.

Megállapodtak abban is, hogy jövőre Észtországban rendezik a női házelnökök éves találkozóját. Külön találkozott Szili Katalin Job Cohen amszterdami polgármesterrel, akivel egyebek között szintén a kultúrák közti párbeszéd előmozdításáról váltottak szót.

Amszterdam helyzete példaértékű ebből a szempontból, mert a városban a 2003-at követő évek kulturális, vallási atrocitásai (köztük gyilkosságok) után sikerült összefogást megvalósítani a 174 népcsoport között - mondta el Sárdi Péter.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.