Jelezni kell a külügynek, ha valaki Grúziában van
Mégis vannak magyar turisták Grúziában
A Külügyminisztériumhoz érkezett bejelentések szerint mégis vannak magyar magánszemélyek a háború sújtotta Grúziában. A tárca arra kéri az állampolgárokat, hogy értesítsék a minisztériumot, ha rokonuk, ismerősük tartózkodik a kaukázusi országban - mondta Kohári Lajos, a Külügyminisztérium helyettes szóvivője az MTI-nek.
2008.08.12 06:55MTI"Kérjük, ha valakinek tudomása van arról, hogy hozzátartozója, ismerőse, barátja Grúziában van, azt a Külügyminisztérium központi ügyeletén, illetve munkakezdéstől a konzuli főosztály titkárságán jelezze" - mondta Kohári Lajos. A minisztérium központi száma az egyes körzetszám után 458-1000. Mivel Magyarországnak nincs diplomáciai képviselete Grúziában, a Külügyminisztérium azt tanácsolja a kint lévő magyaroknak, hogy baj esetén keressék fel valamelyik uniós tagország nagykövetségét vagy konzulátusát.
A legjobb, ha a német követséget keresik a magyarok - tette hozzá. A Külügyminisztérium információi szerint legalább két magánszemély van Grúziában, velük kedden megpróbálják felvenni a kapcsolatot - mondta a helyettes szóvivő hétfő késő este az MTI-nek. A kapcsolattartást nehezíti, hogy Grúziából jelenleg nem lehet hívást indítani, csak SMS-t tudnak küldeni Magyarországra onnan - fűzte hozzá Kozári Lajos. Az egyénileg kint tartózkodók mellett az ENSZ és az EBESZ ottani misszióiban tíz magyar teljesít szolgálatot, ők jól vannak - mondta a helyettes szóvivő.
Napokig tartó tűzpárbaj után Grúzia múlt pénteken indított katonai támadást az országtól elszakadt Dél-Oszétia ellen, azután hogy a tbiliszi kormány úgy döntött, "helyreállítja az alkotmányos rendet" a területen. Válaszul Oroszország támadást indított a grúz erők ellen. A harcok - amelyekbe azóta Abházia is bekapcsolódott - azóta is zajlanak. Orosz adatok szerint a háborúnak eddig több mint kétezer polgári áldozata van, grúz források több száz orosz katona haláláról beszélnek.
Az Európai Unió, az Európa Tanács, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet és a NATO is a dél-oszétiai harcok azonnali leállítására szólított fel. Dél-Oszétia (északon) és Abházia (nyugaton) egyaránt a Szovjetunió szétesése után, az 1990-es évek elején megvívott véres háborúban szakadt el Grúziától, amely helyre akarja állítani a fennhatóságát felettük. Az 1992-ben megkötött tűzszüneti megállapodás értelmében orosz - grúz - oszét békefenntartó erők őrzik a felek között meghúzott tűzszüneti vonalat.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06