Választás 2014

Az EBESZ szerint "nem problematikus" a magyar választási rendszer

Küldhetnek "kisebb missziót": akkor, ha nem feltételezhető, hogy komoly problémák merülnének fel az adott választással kapcsolatban; ilyen eljárás történik Magyarország esetében is.

2014.02.21 11:30MTI

Az Alapjogokért Központ elemzése szerint az Európai Együttműködési és Biztonsági Szervezet (EBESZ) nem tartja "problematikusnak" az új választási rendszert, mert csupán korlátozott választási megfigyelői misszió kiküldését javasolja Magyarországra.

A központ elemzése megállapította, fontos, hogy az új választási szabályok már tartalmazzák a nemzetközi megfigyelőkre vonatkozó azon előírásokat, amelyek garantálják részvételüket a szavazási eljárás teljes menetének ellenőrzésében.

Emlékeztetnek: az új szabályozás nyomán a megfigyelők nyomon követhetik a választási eljárás lebonyolítását, ellenőrizhetik a választási szervek tevékenységét és iratbetekintési joggal is rendelkeznek. A szavazás napján végig jelen lehetnek a belföldi szavazóhelyiségekben és a szavazatszámlálásnál, de ugyanígy felügyelhetik a külképviseleteken történő voksolás vagy a külhoni magyarok leveles szavazatainak törvényességét is.

Felhívják a figyelmet arra, hogy az EBESZ égisze alatt működő választási missziók különböző mandátumúak lehetnek: küldhetnek úgynevezett nagymissziót, mely az adott választási rendszer és eljárás teljes, részletes és hosszú hónapokig tartó vizsgálatát jelenti. Küldhetnek "kisebb missziót", utóbbit akkor, ha nem feltételezhető, hogy komoly problémák merülnének fel az adott választással kapcsolatban; ilyen eljárás történik Magyarország esetében is - írták.

Ugyan a közjogi legitimitás szempontjából nem döntő tényező a választási megfigyelés intézménye, "az EBESZ által küldendő, korlátozott mandátumú misszió arra enged következtetni, hogy a szervezet sem tartja szükségesnek az új magyar választási rendszer részletekbe menő vizsgálatát. Az EBESZ korábbi közlése is arra utal, hogy a magyar választási szervek képesek a választások megfelelő, demokratikus lebonyolítására" - állapítja meg az elemzés.

A 2013-ban fiatal jogászokból és joghallgatókból alakult Alapjogokért Központ célja a jogállami működéssel és alapjogvédelemmel kapcsolatos tudományos kutatás és elemzés.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.