Országgyűlés
Több mint két év után folytatódhat a népszavazási törvény vitája
Több mint 2 év után folytatódhat a népszavazás kezdeményezéséről szóló törvényjavaslat vitája az Országgyűlésben. Az előterjesztéshez az alkotmányügyi bizottság terjedelmes módosító indítványt nyújtott be hétfőn.
2013.12.02 14:56MTI
A testület ülésén Gáva Krisztián, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közjogi jogalkotásért felelős helyettes államtitkára felhívta a figyelmet arra, hogy a törvényjavaslat vitája 2011 őszén akadt meg.
Tavaly tavasszal elfogadták a választási eljárási törvényt, azzal elhárultak az akadályok, amelyek a rendszer koherenciája szempontjából fennálltak - magyarázott az államtitkár. Hozzátette: elsősorban a választási eljárási törvény elfogadása miatt, jelentős "átvezetést" kell elvégezni a népszavazási törvényjavaslaton.
Gáva Krisztián a legjelentősebb újdonságok között említette, hogy a helyi népszavazási eljárás rövidebb, mint az országos. Visszaállítják azt a szabályt, hogy országgyűlési választás évében nem lehet népszavazást tartani; megteremtik a levélben és külképviseleten szavazás lehetőségét - sorolta.
Elmondta, határidőt szabnak az Alkotmánybíróságnak az Országgyűlés népszavazást elrendelő, illetve azt elutasító döntésének felülvizsgálatára. Bárándy Gergely (MSZP) szerint mutatja a kormány hozzáállását a népszavazáshoz, hogy a sarkalatos törvények közül a népszavazásról szólót rendezi utoljára.
Felháborítónak tartotta, hogy a népszavazás akkor érvényes, ha azon a szavazásra jogosultak 50 százaléka részt vesz. Szerinte ha ez a szabály lett volna érvényben az elmúlt húsz évben, akkor alig lett volna érvényes népszavazás Magyarországon.
Vas Imre (Fidesz) válaszában arra hívta fel a figyelmet, hogy a pártja által kezdeményezett, a tandíjról, a vizitdíjról és a kórházi napidíjról döntő népszavazáson részt vett a választópolgárok több mint fele. Utalt arra, hogy korábban azért módosították a népszavazási szabályokat, mert nem lett volna érvényes a Magyarország NATO-tagságáról döntő voksolás.
Staudt Gábor (Jobbik) ekkor azt vetette fel, hogy talán az új szabályok szerint ismét szavazni kellene az ország NATO- és európai uniós tagságáról. Vas Imre úgy érvelt, hogy a döntéshozó nem hagyhatja figyelmen kívül, ha a népszavazáson a választók 49 százaléka jelent meg és hatvan százalékuk azonos módon válaszolt a feltett kérdésre.
Az 50 százalékos részvétel azt jelenti, hogy kötelező a törvényhozásra nézve a népszavazási döntés - fejtette ki. A bizottság 18 igen, három nem szavazattal, két tartózkodással úgy döntött, hogy benyújtja a 71 pontból álló bizottsági módosító indítványt.