MTA TTK
Együttműködési megállapodás az ELTÉ-vel és a BME-vel
Együttműködési megállapodást írtak alá a Magyar Tudományos Akadémia Természettudományi Kutatóközpontja (MTA TTK), az ELTE Természettudományi Kara, valamint a Budapesti Műszaki és Gazdasági Egyetem vezetői.
2013.11.15 14:42MTI
A három intézmény együttműködésével fizikailag is könnyebbé válik a közös munka, a nagy európai tudásközpontokhoz hasonló "tudományos városrész" jöhet létre a lágymányosi Infoparkban - mondta Pálinkás József, az Akadémia elnöke.
A MTA TTK 9,5 milliárd forintos kormánytámogatásból felépített, 30 ezer négyzetméteres épületében több mint 500 kutató fog dolgozni 250 korszerű felszereltségű laboratóriumban.
A húsz hónap alatt felépített kutatóközpontba költözik az MTA Anyag és Környezetkémiai, Enzimológiai, Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai, Molekuláris Farmakológiai, valamint Szerves Kémiai Intézete. Bakonyvári Sándor, a beruházás projektfelelőse elmondta: az épület méltán nevezhető nemcsak energiatakarékosnak, hanem intelligensnek is.
A központ déli, magastetős felületein napkollektorokat szereltek fel, az esővízgyűjtő által összegyűjtött csapadék az automata öntözőrendszerbe kerül, a fűtési költségeket hővisszanyerő rendszer csökkenti, az épület bizonyos helyiségében pedig automata érzékelők működtetik a világítást és a szellőzést.
A tervezők számításai szerint az új épület energiaköltsége évi 100-150 millió forinttal lesz alacsonyabb, mint az öt kutatóközpont eddigi székházaié.
Pálinkás József az MTI kérdésére szót ejtett az akadémia Vaskapu utcában épülő Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kutatóházáról is. Mint elmondta, a telket már megvásárolták, hamarosan kiírják a tervezési tendert, majd 2014-ben megkezdődik az építkezés.
A várhatóan 2015-re elkészülő épületbe az MTA Bölcsészettudományi, Társadalomtudományi, illetve Közgazdasági Kutatóközpontja, valamint Nyelvtudományi Intézete költözik.
Ezek nem válnak egy intézménnyé, de hasonlóan modern épületet kapnak, mint a TTK, létrejön egy nagy bölcsészet- és társadalomtudományi könyvtár, valamint még szorosabb együttműködés jöhet létre a beköltöző kutatóközpontok között - sorolta a költözés előnyeit az MTA elnöke.
Pálinkás József elmondása szerint a beruházás 8 milliárd forintból valósul meg, az új korszerű, épület fenntartási költségei ugyanakkor jóval alacsonyabbak lesznek a kutatóközpontok jelenlegi székházaiénál.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06