Kiszolgáltatottak lennénk?

KDNP: enyhíteni kell a munkavállalók kiszolgáltatottságát

A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) három olyan törvénymódosítást szorgalmaz, amely enyhítené a munkavállalók kiszolgáltatottságát; emellett a párt felszólítja a kormányt, hogy állítsa vissza a munkaügyi perek illetékmentességét. Erről a KDNP alelnöke beszélt csütörtökön, Budapesten. A szocialista Gúr Nándor reagálásában azt mondta, jelenleg is kellő védettséget kapnak a munkavállalók.

2008.07.24 17:52MTI

A KDNP a munkavállalók jelenlegi kiszolgáltatott helyzetén törvénymódosításokkal kíván változtatni, így még az ősszel három javaslatot nyújt be az Országgyűlésnek - közölte Harrach Péter sajtótájékoztatón. 

Hozzátette: a párt szerint a Munka Törvénykönyve, a közvetítői tevékenységről szóló törvény és a költségvetési törvény egy-egy passzusát kellene módosítani a kitűzött cél érdekében. Mint mondta, a KDNP szerint felül kellene vizsgálni a közvetítői eljárás gyakorlatát, át kellene tekinteni azt, hogyan lehetne széleskörűen elterjeszteni az alternatív vitarendezés lehetőségét a munkaügy területén. 

Frivaldszky Gáspár, a párt munkaügyi szakértője elmondta: jelenleg a munkaügyi bírósági pereknek nincs alternatívájuk. A szakember közölte: a párt szerint a Munka Törvénykönyvében meg kellene teremteni a lehetőségét annak, hogy a szakszervezetek indíthassanak közérdekű keresetet olyan esetekben, amikor nagyszámú munkavállalót ér sérelem. 

A KDNP úgy véli, a "nép ügyvédjének" nevezett jogi segítségnyújtás esetében a piaci szinthez kellene közelíteni az érintett ügyvédek munkadíját, hiszen e nélkül nem várható el, hogy hatékonyan képviseljék ügyfeleiket. 

Harrach Péter közölte: fontos lenne, hogy a kormány visszaállítsa a munkaügyi perek illetékmentességét. Mint mondta, adott esetben az illetékfizetés több százezer forint kiadást is jelenthet, ami sokakat visszatart a perindítástól. 

A politikus rámutatott arra, hogy a munkavállalók már jelenleg is kiszolgáltatottak, hiszen sokukat foglalkoztatják feketén, minimálbéren bejelentve, sok esetben fordul elő a törvényes munkaidő túllépése, illetve gyakori, hogy a munkavállalók rossz körülmények között dolgoznak. Mint mondta, az ellenőrzések tapasztalatai alapján tudható, hogy a munkaadók többségénél vannak ilyen problémák. A politikus úgy vélte, a munkavállalók nem mernek e negatív jelenségek miatt fellépni, hiszen kevés a munkahely Magyarországon, így elbocsátás esetén nehezen lehet ismét elhelyezkedni. 

A KDNP alelnöke szerint a munkaadók is kényszerhelyzetben vannak a magas adó- és járulékterhek miatt. A megoldás az lehet, ha a kormány ez utóbbiakon enyhít - mondta. Gúr Nándor (MSZP) reagálásában az MTI-vel közölte: összességében már most is kellő védettséget kapnak a munkavállalók, ugyanakkor vigyázni kell arra, hogy ez a védelem ne tompuljon, hanem tovább erősödjön. 

A politikus emlékeztetett arra, hogy 1998 és 2002 között soha nem volt több a foglalkoztatottak száma, mint a 2002-2008 közötti időszak bármely évében. Gúr Nándor kiemelte, hogy az elmúlt időszakban konkrét lépések történtek a feketefoglalkoztatás visszaszorítására. Példaként említette, hogy azokat a cégeket, amelyeknél feketemunkásokat találnak, kizárják a közbeszerzési eljárásokból és a pályázatokból.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.