A "turulvédő" akciót eredetileg a Jobbik szervezi
Az MSZP ifjúsági szervezete nem szervez ellendemonstrációt a Turul-szoborhoz
Nem szervez ellendemonstrációt a XII. kerületi Turul-szoborhoz a Societas - Új mozgalom, az MSZP ifjúsági szervezete. Ezt Varga László szocialista országgyűlési képviselő, a szervezet elnöke mondta szerdán az MTI-nek.
2008.07.23 16:13MTI"Nem szervez a szervezetünk semmiféle demonstrációt" - jelentette ki Varga László. A kormánypárti képviselő ezzel cáfolta azt a szerdai lapértesülést, miszerint a szocialista párt ifjúsági szervezete ellentüntetést szervez csütörtökön estére a XII. kerületi Turul-szoborhoz, oda, ahová a Jobbik Magyarországért Mozgalom jelentett be demonstrációt. A Budapesti Rendőr-főkapitányság előzőleg szerdán a távirati irodával azt közölte, hogy két szervezet, a Jobbik Magyarországért Mozgalom és a Societas - Új mozgalom jelentett be demonstrációt csütörtökre a XII. kerületi turulszobor környékére.
Varga László az MTI-nek azt mondta, tájékozódtak az ügyben és úgy tudja, magánszemélyek jelentettek be demonstrációt a rendőrségen. Lapinformációk szerint a "turulvédő" akciót eredetileg a Jobbik szervezi, de csatlakozik hozzájuk a XII. kerületi KDNP és a Kisgazda Polgári Szövetség is.
Az ügy előzménye, hogy a XII. kerület II. világháborús polgári és katonai áldozatai emlékére 2005 októberében állítottak turulszobrot az Istenhegyi és a Böszörményi út sarkán.Az emlékműre nem volt építési engedély, ezért fennmaradási engedélyt kellett kérni, ezt azonban az elsőfokú közigazgatási hatóságnak, a Budavári Önkormányzatnak meg kellett tagadnia, mivel az emlékművek esetén törvényben előírt fővárosi közgyűlési hozzájárulás hiányzott. Mi több, ezt a közgyűlés négy korábbi határozatában egyértelműen megtagadta. A XII. kerületi önkormányzat megtámadta a bontási határozatot, a közigazgatási eljárásban másodfokon eljáró Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal azonban helybenhagyta azt. A XII. kerület ekkor fordult a Fővárosi Bírósághoz, a bíróság azonban márciusban hozott, április 9-én jogerőre emelkedett döntésében kimondta: a jogsértő állapotot meg kell szüntetni, a szobrot pedig el kell távolítani a II. világháború helyi áldozatainak emlékművéről.
A bíróság indoklásában hangsúlyozta, hogy a turulszobor bontását elrendelő közigazgatási határozat meghozatalakor a szobor fennmaradásához szükséges feltételek nem voltak meg, elsősorban a Fővárosi Közgyűlés hozzájárulása hiányzott. A Pokorni Zoltán (Fidesz) vezette XII. kerületi önkormányzat ezután abban bízott, hogy megkapják az ügyben eljáró I. kerülettől a fennmaradási engedélyt. A kerület polgármestere azt javasolta, hogy a sok vitát kiváltott turulszobor csak a városrész második világháborús katonai áldozatainak legyen az emlékműve. A XII. kerületi turulszobor fennmaradásához azonban május 29-én nem adott tulajdonosi hozzájárulást a Fővárosi Közgyűlés MSZP-SZDSZ többsége.
Az I. kerületi jegyző a közelmúltban lefolytatta a szobor építési hatósági eljárását, és mivel "az építmény városképileg és műszakilag elfogadható, a rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmas, az elutasításnak okot adó körülmény időközben megváltozott", ezért engedélyezte a fennmaradást és a használatba vételt. A jegyző ugyanakkor építésügyi bírságot szabott ki az engedély nélküli építkezés miatt. A másodfokú hatóságként eljáró Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal azonban július elején úgy döntött, el kell bontani a szobrot. A regionális közigazgatási hivatal a ferencvárosi jegyzőt jelölte ki a szobor eltávolítását elrendelő korábbi bírósági döntés végrehajtására.
Kapcsolódó írások:
- Turulszobor - Két szervezet demonstrál csütörtökön
- Tüntetés és ellentüntetés is lesz a Turul-szobornál
- Bírósághoz fordul a XII. kerület a Turul-szobor ügyében
- I. kerületi jegyző: nem volt törvénytelen a turulszobor engedélyezése
- Le kell bontani a Turul-szobrot
- A kerület abban bízik, hogy maradhat a turul