Székelyek menete

Öt magyar városban is demonstrálnak Székelyföld autonómiájáért

Budapesten, további négy magyarországi városban és a világ számos pontján is tartanak szimpátiatüntetéseket a Székelyek nagy menetelésével egy időben, vasárnap.

2013.10.25 14:30MTI

A háromszéki Bereck és Kökös közötti 55 kilométeren százezres menetoszlop hívja majd fel a figyelmet az egységes, önálló, autonóm Székelyföld igényére.

A magyar közmédia több műsorban is foglalkozik a demonstrációval. László Lajos, a Székelyföldért Társaság (SZT) titkára csütörtökön elmondta, hogy a budapesti Hősök terén lesz a gyülekező vasárnap délelőtt 10 és 11 óra között.

Onnan vonulnak át a román nagykövetséghez, ahol 12 órakor kezdődik a rendezvény, összehangolva a háromszéki demonstrációval. Bencze Izabella, a Civil Összefogás Fórum (CÖF) alapítója és szóvivője hangsúlyozta, közös céljuk a Romániában tervezett közigazgatási átalakítás megbénítása és a területi autonómia létrehozása.

A CÖF a vasárnapi demonstráció után petíciót készít, amelyet eljuttat a román kormányhoz. A vidéki rendezvényeket Szolnokon, Debrecenben, Keszthelyen és Sárospatakon szervezik. A székelyföldi autonómiáért a világ több mint húsz városában, számos kontinensen tartanak szimpátiatüntetést.

A Székely Nemzeti Tanács (SZNT) kezdeményezésére a két háromszéki falu, Bereck és Kökös közötti 55 kilométeres útszakaszon százezres összefüggő menetoszloppal kívánják felhívni a figyelmet az egységes, önálló, autonóm Székelyföld igényére vasárnap. Magyarországról is utaznak a székelyek menetére.

Egy magánember kezdeményezését a Magyarországért Kulturális Egyesület is támogatja. A résztvevők szombaton indulnak Budapestről autókkal Csíksomlyóba, vasárnap pedig a helyiekkel együtt vesznek részt a programokon és egy istentiszteleten.

Az Országgyűlés nemzeti összetartozás bizottsága múlt heti, egyhangúlag elfogadott állásfoglalásában támogatta a vasárnapi demonstrációt. A Fidesz is támogatja a Székelyek nagy menetelését. Ezért minden tagjukat és támogatójukat arra kérik, hogy vegyen részt vasárnap a budapesti szimpátiatüntetésen - jelentette be Hidvéghi Balázs országgyűlési képviselő pénteki sajtótájékoztatóján.

Arra kérte a Fidesz szimpatizánsait, hogy a CÖF és az SZT által szervezett, a Hősök terétől induló és a budapesti román nagykövetség előtt véget érő rendezvényre mindenki csak magyar és székely zászlókat vigyen, pártjelvényeket ne. A Fidelitas is részt vesz a romániai regionalizációs tervek elleni békés, fővárosi demonstráción.

A KDNP felszólította tagjait és kéri szimpatizánsait, hogy támogassák a menetelést. A Jobbik kiáll a Székelyek nagy menetelése mellett. A párt vezetői és tagjai buszokkal utaznak a vasárnapi menetelésre, amelyen erdélyi tagjaik és támogatóik is részt vesznek majd.

Magyarországon maradó szimpatizánsaikat arra buzdítják, csatlakozzanak a budapesti menethez. Az LMP Országos Választmányának több tagja és a párt aktivistái is részt vesznek vasárnap a Székelyek nagy menetelésén. Ezt Mile Lajos országgyűlési képviselő és Keresztes László Lóránt pártigazgató jelentette be csütörtökön a budapesti román nagykövetség előtt tartott sajtótájékoztatón.

A Közösség a Társadalmi Igazságosságért Párt (KTI) aktivistái és a párt elnöke is részt vesz az SZT budapesti szolidaritási demonstrációján - tudatta közleményében Szili Katalin, a KTI elnöke az MTI-vel. Mint írták, a KTI egy autóbusz szállítási költségével járul hozzá a rendezvényhez, valamint támogatja a budapesti tüntetést is.

Székely István, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség főtitkár-helyettese szerint jó esély van arra, hogy az aláírásgyűjtéssel, a Székelyek nagy menetelésével és egyéb lobbimunkával megállítható lesz az adminisztratív hatáskörű közigazgatási régiók létrehozása Romániában.Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke azt mondta, szeretnék elérni a Partiumban és Székelyföldön a magyarok számára az autonómiát.

Ennek érdekében politikai érdekérvényesítési eszközként tekintenek a háromszéki településekre október 27-ére meghirdetett nagy székely menetelésre. A Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége és a Családlánc-mozgalom kiáll az erdélyi magyarság autonómia törekvése mellett és támogatja a Székelyek nagy menetelését. A Magyarországért Kulturális Egyesület szintén bekapcsolódik a megmozdulásba.

Budafok-Tétény Önkormányzat kezdeményezésére további 11 magyarországi önkormányzat is csatlakozott a meneteléshez - tájékoztatta közleményében a XXII. kerületi polgármesteri kabinet sajtófőnöke péntek délután az MTI-t. Budapestet Csomós Miklós főpolgármester-helyettes képviseli majd - emelte ki.

A közmédia többször, több műsorban is foglalkozik a Székelyföld területi autonómiájának megvalósításáért indított demonstrációval. A Székelyek nagy menetelését pedig a Dunán és a Kossuth Rádióban is élőben közvetítik - tájékoztatta a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) sajtóirodája korábban az MTI-t.

A menetelést az MTVA az eseményt megnyitó egyik ökumenikus istentisztelettel együtt élőben közvetíti. A műsorban megszólalnak az erdélyi magyarság politikai vezetői, ismert közéleti szereplői is.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.