Az ország valódi kérdéseiről van szó!
Lendvai: esély kínálkozik a valódi politikai vitára
Lendvai Ildikó szerint a nyár váratlan esélyt hozott a pártoknak az érdemi vitára. A szocialisták parlamenti frakcióvezetője csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján azt kérte a politikusoktól, hogy ezt az esélyt ne játsszák el, mert az ország valódi kérdéseiről van szó.
2008.07.17 18:29MTIAz MDF készen áll a szakmai munka parlamenti keretek között történő megkezdéséhez - közölte Dávid Ibolya, az MDF elnöke. A politikus példaként három témakört sorolt fel. Mint mondta, arra kell választ keresni, mi a gazdasági növekedés forrása, hogy áll Magyarországon a demokrácia, és mi a szociálpolitika feladata. Lendvai Ildikó mindhárom témakörben ismertette pártja álláspontját, illetve a jobboldal eddig nyilvánosságra került, többféle elképzelését. Hangsúlyozta: látja annak a veszélyét, hogy a vita elsilányodik, és lesz, aki - megijedve a közvélemény reakcióitól - felelőtlen ködösítésbe kezd. Ennek már vannak jelei - fogalmazott a frakcióvezető.
Mint mondta, az MSZP-frakció komoly és tiszta beszédet szeretne, amelyhez komoly és tiszta álláspontok kellenek. Emlékeztetett arra, hogy a szocialisták a gazdasági növekedés új forrását a szakképzetlenek és az alacsony képzettségűek munkába állításában látják. Megjegyezte: ez markánsan eltér a Fidesz elképzelésétől, a legnagyobb ellenzéki párt ugyanis 1000 milliárd forintos szociális kiadáscsökkentést szeretne. Lendvai Ildikó szerint a jobboldalon három markáns elképzelés is megjelenik: a Fidesz által országgyűlési határozatban is benyújtott koncepció, Matolcsy György javaslata és a Jobbik indítványai. Úgy látja, a Fidesz elnökének nyilatkozatai mintha mind a háromból merítenének, "utalás szinten még a Jobbik újraállamosítási elképzelése is megjelent". A frakcióvezető szerint lehet erről vitázni, de ahhoz tudni kellene, pontosan mit akar a Fidesz. Kitért arra, hogy a demokrácia kérdéseiben is eltérés van a két nagy párt álláspontja között.
A MSZP továbbra is a gyülekezési törvény módosítást szeretné, a Fidesz szerint viszont csak rendőri feladatok vannak, a szélsőjobb pedig új alkotmányozást és népszavazást szeretne. A frakcióvezető több részt is idézett" a szélsőjobb egyik idolja", a Tomcat néven publikáló blogger internetes megnyilvánulásaiból, amelyekben többek között gyerekek akasztásáról és roma csecsemők mikrohullámú sütőben megégetéséről írt. Felhívta a figyelmet arra, hogy a mostani jogszabályi keretek az ilyen megnyilvánulásokkal nem tudnak mit kezdeni.
Minimum gondolkodni kell a jogszabály-módosítás újabb lehetőségein - fűzte hozzá. Kérdésre válaszolva Lendvai Ildikó azt mondta, az MSZP kezdeményezése, miszerint ugyanazon a helyen ne lehessen tüntetést és ellendemonstrációt tartani, nem sérti a demokratikus alapjogokat.
Szintén eltérőnek nevezte a Fidesz és az MSZP álláspontját a szociálpolitikai kérdésekben, hiszen a legnagyobb ellenzéki párt hozzányúlna a családi támogatásokhoz, míg a szocialisták nem, hanem inkább azt erősítenék, hogy a családi pótlék valóban a gyerekekhez jusson el, és átalakítanák a szociális segélyezési rendszert. A szélsőjobboldal elképzelései között pedig még a teljes abortusztilalom is megjelenik - jegyezte meg.
Az MSZP ezen a területen is várja a Fidesz pontos elképzeléseit. Dávid Ibolya, az MDF elnöke reagálásában közölte, hogy pártja készen áll a szakmai munka parlamenti keretek között történő megkezdéséhez. "Amennyiben az MSZP komolyan gondolja, hogy a nyarat bársonyos semmittevés helyett munkával kívánja tölteni, úgy minden lehetősége megvan az MDF korábbi, rendkívüli parlamenti ülést célzó kezdeményezését támogatni" - fogalmazott.
Mint közleményében írta, az egyik legsürgetőbb feladat az "igazságtalan és fenntarthatatlan, a munkával szemben a munkanélküliséget támogató" segélyezési rendszer átalakítása. A parlamenti pártoknak mindemellett mihamarabb közös nevezőre kell jutniuk a "tovább nem odázható" adóreform tekintetében is - tette hozzá a pártelnök. Dávid Ibolya hangsúlyozta, hogy valódi eredménnyel járó törvényi szabályzás csak a Parlamentben lefolytatott szakmai és politikai egyeztetések során jöhet létre.