Madosz
Növekszik az illegális cigarettakereskedelem
Az utóbbi időben egyre többször fordul elő a dohányültetvények megkárosítása, több alkalommal pedig a szárítókban lévő dohányleveleket is ellopják a tolvajok. Az ellopott dohány a feketepiacon jelenik meg.
2013.09.11 13:44MTI
Egyre inkább növekszik az illegális cigarettaforgalom és erősödik a termelői dohány feketepiaca - mondta a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségének (Madosz) elnöke szerdán egy szakmai fórumon, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Ófehértón.
Bényei Illés szerint az utóbbi időben egyre többször fordul elő a térségben a dohányültetvények megkárosítása, több alkalommal pedig a szárítókban lévő dohányleveleket is ellopják a tolvajok.
Az ellopott dohány a feketepiacon jelenik meg - jelentette ki a szakmai szövetség elnöke. A tolvajok a szárított dohány mellett az éretlen dohányleveleket is ellopják: egy éjszaka alatt akár több hektáros ültetvényt is letörhetnek, a már felfűzött leveleket pedig a szárítópajtákból tulajdonítják el.
Ez a dohány egyértelműen a feketepiacon landol, ami jelentős bevételkiesést okoz nemcsak a gazdáknak, hanem közvetve a cigarettagyáraknak és - a kieső jövedéki adó miatt - az államnak is - tette hozzá Bényei Illés. Jelezte: a magyar dohánytermelők a legális piac kiszolgálói, és hosszú távon elkötelezettek a szabályoknak megfelelő termesztés és forgalmazás mellett.
A termelői dohánylevél Szlovákiából, a késztermék pedig elsősorban Ukrajnából és Szerbiából érkezik illegálisan az országba. Sánta János, a Continental Dohányipari Zrt. elnöke az MTI kérdésére elmondta: a termelői dohány-feketepiac megerősödése rontja a fogyasztási dohány piacát, a becslések szerint országosan nagyjából tíz százalékkal fog csökkenni a legálisan eladott dohánytermékek mennyisége.
Szerződéses keretek között jelenleg mintegy 4700 hektáron zajlik dohánytermelés Magyarországon, ami 1000 hektárral kevesebb, mint öt évvel ezelőtt. Bényei Illés elmondta, a termelés jövőre az Európai Unió jóváhagyásával a jelenlegi feltételrendszerek mellett folytatódik, 2015-től viszont még bizonytalan az ágazat jövőképe.
A Vidékfejlesztési Minisztérium már elkezdte a dohánystratégiai program megtervezését, amely a jelenlegi színvonal fenntartása mellett annak bővítését célozza - közölte a Madosz elnöke, hozzátéve, ez szükséges ahhoz, hogy a jelenleginél nagyobb területen legyen dohánytermelés Magyarországon.
Az idei dohánytermés a becslések szerint átlag körüli lesz, bár a száraz időjárás nem kedvezett a növényeknek, és a termelők költségei is növekedtek az ültetvények kényszerű öntözése miatt. 2013-ban a tavalyihoz hasonló, 8 ezer tonnás betakarított dohánymennyiség várható, országosan 4822 hektárra kötöttek felvásárlási szerződést. Ebből 3300 hektáron Virginia, 1521 hektáron pedig Burley fajtájú dohányt termesztenek.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
- 6:24 Brutális vihar Európa-szerte - apát és fiát elnyelte a föld
- 22:23 Különös teknőst fogtak Tatabányán
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06