A Balatonnál eddig zavartalan volt a közlekedés

Valahol járnak, valahol nem - bizonytalan a vonatközlekedés

A Balaton déli partján hétfőn kora reggelig viszonylag zavartalan volt a vonatközlekedés, csak egy járat maradt ki az éjfélkor újra kezdődött vasutassztrájk miatt, de bizonytalan, mit hoz a műszakváltás - nyilatkozta Sági Zoltán, a MÁV Start Zrt. kommunikációs vezetője az MTI-nek hétfőn.

2008.07.14 07:25MTI

Sági Zoltán beszámolója szerint a hétfőn reggel véget érő, mintegy 25 ezer fiatalt vendégül látó Balaton Sound fesztiválról hazaindulók közül reggel hétkor száznál kevesebb fiatal várakozott vonatra. Eddig három menetrendszerű járat közlekedett, csak egy maradt ki, a nehézséget azt jelenti, hogy a főváros felé haladó vonatok Kelenföldig közlekednek, mert a Déli pályaudvar nem fogadja a járatokat, sőt pár perce a Keleti pályaudvarról is hasonló hírek jöttek.

A Siófokról induló, illetve a helyi járatok közlekednek. A MÁV Start a zamárdi állomáson információs pontot és internetes jegyértékesítőt nyitott, segítve az esőben hazafelé tartó fiatalok tájékoztatását, hazautazását. Egyelőre bizonytalan, hogy mit hoz a hét órakor esedékes műszakváltás - tette hozzá a kommunikációs vezető.

A fővárosi vonatközlekedésről továbbra is eltérőek az álláspontok

A MÁV szerint Budapesten a Keleti és a Nyugati pályaudvaron nem áll a vonatközlekedés a vasutassztrájk miatt, a VDSZSZ vezető ügyvivője azonban arról számolt be, hogy a jelentősebb vonatok egyetlen fővárosi fejpályaudvaron sem közlekednek hétfőn reggel. A Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSZSZ) hétfőn nulla órától folytatja a február elsején megkezdett és időközben többször, legutóbb április 7-én felfüggesztett vasutassztrájkot Gelencsér László, a VDSZSZ vezető ügyvivője az MTI-nek elmondta: a hajnali órákban előfordultak olyan esetek, hogy szabálytalanul elvégzett fékpróbával indultak vonatok az országban.

Szerinte veszélyes, ha olyan dolgozóval végeztetik a fékpróbát, akinek van ugyan megfelelő vizsgája, azonban 10-20 éve nem végzett ilyen munkát. Ahol van kiképzett személyzet a fékpróba elvégzésre, ott azt utasítás szerint azt nem végezheti el más - tette hozzá. Sigulinszki Tibor, a MÁV szóvivője az MTI kérdésére nem tudta megerősíteni a VDSZSZ információit, mindössze annyit mondott: "bizonyítsák be". Elmondta: a hajnali jelentéshez képest arról tud beszámolni, hogy közlekednek a vonatok az észak- és a dél-balatoni vonalon, Miskolcról Budapestre hatvani átszállással lehet eljutni, a budapesti elővárosi közlekedés forgalmát pedig úgy tudják biztosítani, hogy a zónázó vonatokat minden állomáson és megállóhelyen megállítják. A MÁV adatai szerint a fővárosban a Déli pályaudvaron továbbra is sztrájkolnak, Pécs környékéről a szóvivő csak Kaposvárról kapott olyan információkat, hogy a dolgozók beszüntették a munkát.

A pályavasúti dolgozók jelentős része nem sztrájkol, igaz, ha egy-két ember nem veszi fel a munkát, az már "megfoghatja" a közlekedést - tette hozzá a szóvivő. A Győr-Sopron, Sopron-Szombathely és Szombathely-Szentgotthárd vonalakon közlekednek a vonatok hétfőn a GYSEV Zrt. korábbi közlése szerint. A VDSZSZ által meghirdetett sztrájk miatt azonban módosul a vasúttársaság által közlekedtetett vonatok menetrendje.

A VDSZSZ eredeti követelése 10 százalékos többletbéremelés a kiszervezett MÁV-társaságok munkavállalóinak a megajánlott 6,9 százalék felett, a MÁV Cargo privatizációs bevételéből pedig 250 ezer forint kifizetése valamennyi vasutasnak. Ez egészült ki azzal a követeléssel, hogy a korábban bezárásra szánt 38 vasúti szárnyvonalon maradjon meg a személyszállítás, valamint a munkáltató 1,1 százalékos béremeléssel kompenzálja a vártnál magasabb inflációt.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.