Roma holokauszt
Mazsihisz, Fidesz: társadalmi összefogást; hitet tenni a gyűlölet elutasítása mellett
Járóka Lívia szerint a romák szenvedéseinek őszinte és tudományos igényű feldolgozása elősegítheti az európai nemzetek közötti szolidaritást és közvetve a romák társadalmi befogadásához is hozzájárulhat.
2013.08.02 12:33MTI
A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) szerint a társadalom legszélesebb rétegeinek összefogására van szükség a rasszizmus elleni küzdelemben - közölte a szervezet elnöke pénteken a roma holokauszt emléknapján.
Heisler András az MTI-hez eljutatott közleményében kegyelettel emlékezett a fasizmus minden áldozatára. Mint írta: tudja, hogy "más vallási meggyőződéssel élnek, mégis az üldöztetés közös traumája ezekben a napokban különösen közelivé teszi" közösségeiket.
A Mazsihisz fontosnak tart megtenni mindent azért, hogy "soha többé ne lehessen kirekeszteni vagy üldözni sem jelenben, sem jövőben senkit cigánysága, zsidósága, svábsága vagy akár magyarsága miatt sehol a világon".
A roma holokauszt emléknapján, amely a kislétai gyilkosság évfordulója és egyben a romagyilkosságok emléknapja is, közös kötelességünk hitet tenni a gyűlölet elutasítása mellett, megismerni és feltárni a múltat, megőrizni az áldozatok emlékét - közölte Járóka Lívia, a Fidesz néppárti európai parlamenti képviselője pénteken.
A politikus az MTI-hez eljutatott közleményében emlékeztetett rá, hogy tavaly írásbeli nyilatkozatot kezdeményezett az Európai Parlamentben, hogy augusztus 2-át az Európai Unió hivatalosan is nyilvánítsa a roma holokauszt áldozatainak európai emléknapjává.
Járóka Lívia szerint a romák szenvedéseinek őszinte és tudományos igényű feldolgozása elősegítheti az európai nemzetek közötti szolidaritást és közvetve a romák társadalmi befogadásához is hozzájárulhat, ennek egyik akadálya éppen a romákkal és történelmükkel kapcsolatos ismeretek hiánya.
Közleményében emlékeztetett rá, hogy a Nemzeti Romaintegrációs Stratégiák Európai Keretrendszere - amelyet a magyar uniós elnökség indított útnak - az eddigi legnagyobb szabású kezdeményezés a romák társadalmi-gazdasági helyzetének javítására, amely a megfelelő politikai akarat és anyagi források mellett képes lehet kézzelfogható javulást elérni az évtized végéig.
A Cigány Világszövetség kongresszusának határozata alapján 1972 óta emlékeznek meg a világ több országában arról, hogy 1944. augusztus 2-án éjjel az auschwitz-birkenaui koncentrációs táborban néhány óra alatt több mint háromezer roma embert gyilkoltak meg.
Kapcsolódó írások:
- Roma holokauszt - MSZP: "hogy a kisebbségi lét önmagában ne jelenthessen megbélyegzést"
- Roma holokauszt - Együtt-PM: közös fellépés kell; KDNP: senki sem bélyegezhet meg senkit
- Roma holokauszt - útlezárások és parkolási tilalom Budapesten
- Romagyilkosságok: az áldozatokra emlékeznek ma - megrázó videókkal
- A romaellenesség veszélyesebb lehet, mint a szélsőségesek tevékenysége
- Romagyilkosságok: augusztusban hirdetik ki az elsőfokú ítéletet