Kormányrendelet
Stipendium Hungaricum: ősszel indul az új ösztöndíjprogram
Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági államtitkár július 8-án Budapesten jelentette be, hogy a kormány ösztöndíjprogramot indít a keleti nyitás stratégia keretében a felsőoktatás hallgatóinak.
2013.07.26 20:37MTI
Hamarosan pályázni lehet a keleti nyitás stratégia keretében ősszel induló új felsőoktatási hallgatói ösztöndíjprogramra, a Stipendium Hungaricumra. Az erről szóló kormányrendelet a Magyar Közlöny pénteki számában jelent meg.
A rendelet megfogalmazása szerint a Stipendium Hungaricum a kormány által alapított ösztöndíj, amelynek célja a kormányközi oktatási megállapodások, illetve a külföldi, oktatásért felelős minisztériummal kötött megállapodások végrehajtása érdekében a külföldi hallgatók magyar felsőoktatási intézményekben folytatandó tanulmányainak kiemelt támogatása.
Az ösztöndíjprogram működtetéséért az oktatásért felelős miniszter felel, aki az ösztöndíjprogram működtetésével a Magyar Ösztöndíj Bizottságot és a Balassi Intézet MÖB Irodát bízza meg.
A kormányrendelet értelmében az ösztöndíjpályázatot első alkalommal 30 napon belül kell meghirdetni, és az ösztöndíjat a 2013-as őszi félévben folyósítják.
Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági államtitkár július 8-án Budapesten jelentette be, hogy a kormány ösztöndíjprogramot indít a keleti nyitás stratégia keretében a felsőoktatás hallgatóinak. Mint mondta, ezzel tanévenként mintegy kétezer külföldi hallgatót fogad majd Magyarország a jelenleg már itt tanuló külföldi diákok mellett. Ennek jegyében várnak hallgatókat Kínából és a Távol-Kelet országaiból, köztük Japánból, Kambodzsából, Szingapúrból és Vietnamból is, továbbá a Kaukázus vidékéről. Ugyancsak várnak fiatalokat a Független Államok Közösségéből, így Üzbegisztánból, Kazahsztánból, Türkmenisztánból, valamint az arab országokból, például Jordániából, Egyiptomból, Libanonból, továbbá a Nyugat-Balkánról, elsősorban Macedóniából.
Klinghammer István felsőoktatásért felelős államtitkár kiemelte, hogy a program keretében magyar diákok és tanárok is kikerülnek külföldre. Minden ország maga jelöli ki, mely hallgatókat küldi a másik országba. Lehet választani hároméves alapképzést, négyéves képzést, valamint ötéves mesterképzést, valamint doktori iskolai képzést is - sorolta.
Kapcsolódó írások:
- Szijjártó: ösztöndíjprogram indul a keleti nyitás stratégia keretében
- Jól megy az Erasmus: 3 milliónál is többen vették igénybe
- Több mint 2 milliárd forint juthat esélyteremtő ösztöndíjakra
- Klinghammer: a nyáron utalnak, hogy legyen miből ösztöndíjakat fizetni
- Nemzetiségi tanulmányi ösztöndíjat adományoz az Emmi
- Mentesül a hallgatói ösztöndíjszerződésben vállaltak alól a 3 gyermeket nevelő édesanya
- Kevesebb ösztöndíjat, és azt is késve kapják a Corvinus hallgatói