Állandó figyelem
Hiába a tiltakozás, augusztusban nyit a menekülttábor Vámosszabadiban
"Bűnöző önökhöz, mint más nyílt intézménybe, nem kerülhet" - fogalmazott a főigazgató a több száz helyi lakos előtt, akik füttyel, pfújolással, közbekiabálásokkal, skandálással számtalan alkalommal megszakították felszólalását.
2013.07.08 21:32MTI
Két-három hét múlva véget ér az ingatlan felújítása, így várhatóan augusztusban megérkeznek az első menekültek a vámosszabadi nyílt befogadóállomásra - mondta a településen rendezett hétfői, parázs hangulatú falugyűlésen a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) főigazgatója. Végh Zsuzsanna kiemelte: sem közegészségügyi, sem pedig közbiztonsági kockázatot nem jelent az a legfeljebb kétszáz ember, akit a falu határában helyeznek majd el.
Hozzátette: többségében háború elől menekülők érkeznek majd kisgyerekekkel. "Bűnöző önökhöz, mint más nyílt intézménybe, nem kerülhet" - fogalmazott a főigazgató a több száz helyi lakos előtt, akik füttyel, pfújolással, közbekiabálásokkal, skandálással számtalan alkalommal megszakították felszólalását. "A döntés megszületett, a munkálatok zajlanak, meg fog nyitni ez az állomás" - jelentette ki a bevándorlási hivatal vezetője.
Végh Zsuzsanna azt mondta, hogy az érkezők többsége ugyan nem rendelkezik úti okmányokkal, de többszintű ellenőrzéssel szűrik ki azokat, akik vissza akarnak élni a menekültek számára biztosított jogokkal. Indoklása szerint azért hoznak létre újabb befogadóállomásokat, mert rendkívüli módon felduzzadt a - Magyarországot egyébként hagyományosan tranzitállamnak tekintő - menekültáradat. A BÁH feladata az volt, hogy "néhány nap alatt találjon megoldást több ezer ember elhelyezésére" - tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy mi alapján esett a választás a másfél ezres szigetközi településre, a főigazgató elmondta: üres, gyorsan megnyitható, lakott településtől távolabb fekvő ingatlanokat keresve minden számba jöhető opciót figyelembe vettek, Vámosszabadi ennek a követelménynek megfelelt. Csizmadia Gábor Győr-Moson-Sopron megyei rendőrfőkapitány az elhangzott aggályok kapcsán megjegyezte: a falu igényeire reagálva napi 24 órában a helyszínen tartózkodó parancsnok és négy, egyenként két-két fős rendőrjárőr lesz jelen a településen.
Hozzátette: munkájukat segíti a térség két körzeti megbízottja, de számítanak a polgárőrök támogatására is. "Ez jelenlegi tudomásunk szerint megfelelő lesz arra, hogy kezelni tudjuk a helyzetet" - fogalmazott. Kérdésre válaszolva a főkapitány azt mondta, rendelkezésre áll az erő, hogy rendkívüli eseményekre reagálni tudjanak.