Nem lesz jelen a Szent Korona másolata
Tisztavatás: idén már nem a korona előtt tesznek esküt a katonák
A honvédelmi miniszter döntésének értelmében az idei augusztus 20-ai tisztavatáson már nem a korona másolata előtt teszik le esküjüket a katonák - közölte a Honvédelmi Minisztérium az MTI-vel szerdán. Az SZDSZ ügyvivője szerint ez fontos és üdvözlendő lépés.
2008.07.09 14:30MTIA szaktárca közleménye ismerteti, hogy a Hősök terén - a honvédelmi miniszter döntése nyomán - nem lesz jelen a Szent Korona másolata, ellenben kiemelt mozzanat lesz az ismeretlen katona sírjának megkoszorúzása. "A frissen avatott tisztek e szép gesztussal emlékeznek mindazokra a katonákra, akik életüket áldozták a hazáért" - fogalmaz a közlemény. Idén is az augusztus 20-ai tisztavatás egyik látványossága lesz, hogy a Magyar Honvédség repülőgépei és helikopterei kötelékben repülnek majd át a budapesti Hősök tere felett; a programot idén katonazenekarok előadása is színesíti majd.
A Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem végzős tisztjeinek ünnepélyes avatását tavaly először tartották hagyományteremtő szándékkal a Hősök terén, korábban az ünnepséget a Kossuth téren rendezték. Gusztos Péter, az SZDSZ ügyvivője az MTI-hez eljuttatott közleményében fontos és üdvözlendő lépésnek tartja, hogy a honvédelmi miniszter döntésének értelmében idén a fegyveres szervezetek tisztjei az avatási ünnepségükön már nem a korona másolata előtt teszik le esküjüket.
A politikus véleménye szerint ez az intézkedés erősíti a köztársasági eszmét és szimbolikus jelentése van minden olyan magyar állampolgár számára, aki hisz az alkotmányos alapokon nyugvó jogállamiságban és a Magyar Köztársaságban. Gusztos Péter megjegyzi, hogy ennek a lépésnek személyesen is örül, hiszen 2002 óta többször is kérte az aktuális honvédelmi minisztertől, hogy mellőzzék a korona másolatának "részvételét" a tisztavatáson.
Emlékeztet rá, hogy tavalyi írásbeli kérdésében felvetette: "Hogyan értelmezendő a modern köztársaság építésének célkitűzése akkor, amikor tisztjeink és tiszthelyetteseink a királyságot is jelképező koronára esküsznek?" Az ügyvivő meggyőződése szerint a tisztavatásokon Magyarország történelmi lobogóinak jelenlétét - ami egyszerre jelzi a történelmi hagyományok tiszteletben tartását és biztosítja az eskü emelkedettségét - ki kellene egészíteni egy másik ünnepélyes elemmel: a korona másolata helyett a tisztek a Magyar Köztársaság Alkotmányának egy díszes kötésű kiadása előtt tehetnék le esküjüket.
Mint írja, ez a más országokban is ismert aktus kifejezné az ország alkotmányos berendezkedése iránti lojalitást, a köztársasági gondolat melletti elkötelezettséget és tovább fokozná az eskütétel emelkedettségét.