Varga jelentette be az emeléseket
Pénzügyi intézkedések: emelkedik a tranzakciós illeték és a vállalkozások távközlési adója
Az alacsony államháztartási hiány tartása érdekében a kormány javaslata alapján augusztus 1-jétől emelkedne a tranzakciós illeték, a bányajáradék és a vállalkozások által fizetett távközlési adó, az egészségügyi hozzájárulást pedig kiterjesztenék a kamatokra is.
2013.06.17 18:31MTI
A kormány már benyújtotta az Országgyűlésnek az ehhez szükséges két törvény módosítását, a parlament gazdasági bizottsága általános vitára alkalmasnak tartotta a javaslatot, amelynek szükségességéről megoszlott a gazdasági elemzők véleménye. A bejelentést követően a forint gyengült, a BUX index esett.
A parlament gazdasági és informatikai bizottsága hétfői ülésén a kormánypártok támogatásával, és az ellenzéki képviselők nemleges szavazatával már általános vitára is bocsátotta a lépéseket megalapozó, az Országgyűlés elé délben benyújtott törvénymódosító javaslatokat, így a közteherviselési kötelezettséget előíró törvények módosításáról, valamint az idei költségvetés módosításáról szólót.
A bizottság ülésén az ülést vezető Koszorús László (Fidesz) alelnök azt mondta: még hétfőn lezajlik az általános és a részletes vita is.
Varga Mihály hétfőn a kormányszóvivői tájékoztatón bejelentette: a kormány azt javasolja, hogy 6 ezrelékre emelkedjen a jelenlegi 3-ról a pénzügyi tranzakciós illeték a készpénzfelvételnél, és itt eltörölnék a 6 ezer forintos felső korlátot, míg az átutalásoknál 2-ről 3 ezrelékre emelkedne az illeték, a felső, 6 ezer forintos korlát megtartásával.
Hozzátette: az intézkedéseket a bankszövetséggel a hétvégén egyeztették, és a szervezet azokat jóváhagyta. További intézkedések között sorolta fel a nemzetgazdasági miniszter a vállalkozások által fizetett távközlési adó mértékének 2 forintról 3 forintra emelését, továbbá az adó 2500 forintos felső limitjének 5 ezerre növelését. A bányajáradék szintén emelkedik 12 százalékról 16 százalékra. A miniszter hangsúlyozta, hogy a távközlési adó emelése nem vonatkozik a magánszemélyekre, csak a cégeket érinti.
A kormány javaslatot tett arra is, hogy tőkejövedelmekhez hasonlóan az egészségügyi hozzájárulás vonatkozzon a kamatokra is, mértéke 6 százalék lesz. A módosításokba belefoglalták, hogy állami garancia álljon azon hitelkeret mögé, amely a fuvarozókat segíti majd az e-útdíj megfinanszírozásában.
A májusban bejelentett zárolásokat és a nagyberuházások finanszírozását érintő módosításokat szintén belefoglalják a költségvetési törvény módosításába - mondta Varga Mihály. E szerint létrehoznak egy beruházási alapot, amelyből ezek a kiadások, például a stadion építések, vagy a Kossuth tér átépítése rendezhetők.
Varga Mihály közölte: az intézkedések célja, hogy Magyarország véglegesen kikerüljön a túlzottdeficit-eljárás alól, és ne kerüljön újra hasonló eljárás alá, mint az Málta esetében korábban megtörtént. A másik ok az inflációs folyamat. A kormány ugyanis 5,2 százalékos inflációval számolt 2013-ra a költségvetési törvény elfogadásakor, majd ezt 3,1 százalékra módosította a konvergenciaprogramban. A legújabb folyamatok azonban azt mutatják, hogy ennél is kisebb mértékű lehet a pénzromlás az idén.
Az újabb pénzügyi intézkedések bejelentését követően esett a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, és kora délutánig sem mérsékelte veszteségét. A forint ugyancsak gyengült, és elveszítette a délelőtti órákban szerzett nyereségét, az euró 291,27 forintig erősödött a forinttal szemben.
Az MTI által megkérdezett elemzők eltérően ítélték meg az intézkedéseket. Tóth Gergely, a Buda-Cash Brókerház Zrt. makroelemzője szerint a piac már valamelyest számított a tranzakciós illeték megemelésére, mivel eddig láthatóan nem folytak be az abból a kormány által várt költségvetési bevételek.
Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője ugyanakkor úgy vélte, nem lett volna szükség az intézkedésekre, mivel májusig az éves költségvetési hiányterv 63,5 százaléka teljesült, ami nem mutat jelentősebb elmaradást a korábbi évekhez viszonyítva, annak ellenére, hogy a pénzügyi tranzakciós illeték esetében valóban keletkeztek elmaradások, azonban ennek fedezésére a kormány már elrendelt zárolást a tartalékokból.
A fuvarozói érdekképviseletek kedvezően fogadták, hogy az állam garanciát biztosít az elektronikus útdíj fizetésével összefüggő kedvezményes forgóeszközhitel mellé.
Vereczkey Zoltán, a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete (MKFE) elnöke óriási eredménynek nevezte, hogy a kormány elfogadta az érdekképviseletek javaslatát, a gazdaság szereplői ugyanis, különösen a fuvarozók, nem rendelkeznek az útdíj megfizetését lehetővé tevő forgóeszközzel.
Kapcsolódó írások:
- MSZP: a kormányzati politika tovább rontja a szegények helyzetét
- Fidesz: fölényes kormánypárti győzelem Solymáron
- A kelet-európai intézményrendszer problémáit mutatják a cseh események
- A cseh kormányválság lehetséges forgatókönyvei
- Az MSZP szerint 19. századi gazdaságpolitikát folytat a Fidesz-kormány