Felejtsék el a "panelproli" szót - ez Orbán célja
Szabó: nagy humbug lenne a távhő áfakulcsának csökkentése
Szabó Zoltán szocialista országgyűlési képviselő szerint nagy humbug és közgazdasági képtelenség a Fidesz javaslata a távhő áfakulcsának 15 százalékpontos csökkentésére, miután ez csak rövid távon mérsékelné az árat, olyanok is megkapnák a kedvezményt, akik nem szorulnak rá, és nem oldaná meg a magas számlát okozó fő problémát, a panelházak szerkezetéből adódó energiapazarlást.
2008.07.04 07:13MTIA politikus csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján beszélt erről, hozzátéve: félő, hogy Orbán Viktor, a legnagyobb ellenzéki párt elnöke a lakótelepen élőknek új egyezséget ajánló kijelentésével csak azt akarja elérni, hogy felejtsék el a 2002-es fideszes választási kampány során megismert "panelproli" szót. A kormánypárti képviselő megjegyezte: gyanúja szerint ez az új egyezség is olyan lehetne, mint az az ajánlat, amit Orbán Viktor a nyugdíjasoknak tett arról, hogy reálértéken befagyasztják a nyugellátást.
Az áfacsökkentés ellen Szabó Zoltán úgy érvelt: az eddigi tapasztalatok szerint az áfacsökkentés csak rövid távon mérsékli az árakat, utána a különbözetet "lenyelik" a termelők és a kereskedők. Hozzáfűzte: rövid távon szociális támogatással lehet csökkenteni a panelházban élők terheit, a rászorultság alapján, közép- és hosszú távon pedig korszerűsíteni kell ezeket a lakásokat. A politikus szerint az országban kevés ember van "megverve olyan rossz memóriával, mint Orbán Viktor", aki arról is beszélt, hogy csak a polgári kormány tett a lakótelepeken élőkért.
Szabó Zoltán emlékeztetett, hogy már a Horn-kormány is sokat költött lakótelepi korszerűsítésre, az Új Magyarország lakásfelújítási program pedig mintegy évi 20 ezer panellakás korszerűsítését teszi lehetővé. A képviselő azt is kifogásolta, hogy Orbán Viktor azt mondta: a külföldi hitelek helyett önerőből, munkából és teljesítményből fakadó gazdasági növekedést képzel el.
A politikus szerint a Fidesz elnökének ígéretei 10 százalék fölötti gazdasági növekedést feltételeznek, amire csak Kína, Vietnam és hasonló fejlődő országok képesek, rendkívüli áldozatok árán. Hozzátette: aki azt gondolja, hogy hitel nélkül működhet egy piacgazdaság, az olyan, mintha azt mondaná, hogy tönkreteszi a gazdaságot. "Nem elég Széchenyi Istvánról egy programot elnevezni, el is kell olvasni közgazdasági munkáit" - mondta Szabó Zoltán.