Magyarországgal szemben

Rogán: az Unió visszaél hatalmával

A Fidesz elnöksége arra kérte a kormányt, hogy ne engedjen a brüsszeli nyomásnak az uniós tárgyalások során.

2013.05.09 14:40MTI

A tanácskozáson részt vett Orbán Viktor és Semjén Zsolt is. Megvitatták a Magyarországgal szemben támasztott brüsszeli kívánalmakat. Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője úgy fogalmazott: az Európai Unió visszaél hatalmával Magyarországgal szemben. 

Mindennek alapján az elnökség rögzítette, hogy a kormánypártok nem támogatják a Brüsszel által preferált megszorításokat. Szó sem lehet a rezsicsökkentés visszavonásáról, a magánszemélyek és a kis- és középvállalkozások adóterheinek növeléséről, a nyugdíjak megadóztatásáról, a nyugdíjemelés eltörléséről, a családtámogatások csökkentéséről és a gyermekek után adókedvezmények felülvizsgálatáról se. 

Közölte: a magyar kormányoldal kitart a munkahelyvédelmi akcióterv mellett is."Ezen világos keretek között adott a Fidesz elnöksége mandátumot a kormánynak a Brüsszellel folytatandó tárgyalásokra" - nyomatékosította a frakcióvezető, aki kérdésre közölte: ha ezen intézkedések bevezetése lenne az ára a túlzottdeficit-eljárás megszüntetésének, akkor sem engedne belőlük a kormánytöbbség. 

Rogán Antal budapesti sajtótájékoztatóján kifejtette: az elnökségi megbeszélésen egyetértettek abban, hogy a magyar kormány és a brüsszeli bizottság költségvetési deficitre és más gazdasági mutatókra vonatkozó előrejelzései még soha nem álltak olyan közel egymáshoz, mint most, ami lehetőséget jelent a hosszú évek óta zajló túlzottdeficit-eljárás lezárására. Ugyanakkor azt is megállapították, hogy az Európai Unió visszaél hatalmával Magyarországgal szemben - mondta.
 
Utóbbit azzal magyarázta, hogy Magyarország tavaly az uniós tagállamok közül a hetedik legalacsonyabb költségvetési deficitet érte el, alacsonyabbat, mint például Málta, amelyet kiengedett az unió a túlzottdeficit-eljárás alól, vagy mint például Románia, amely esetében idén szüntethetik meg az eljárást. Hozzátette, Magyarország nagyságrendekkel jobb hiányadatot produkált azoknál az államoknál is, amelyek több év türelmet kaptak az EU-tól. 

Magyarországgal szemben mégis további követeléseket támasztanak - folytatta -, ami egyértelművé teszi, hogy az ország elleni eljárásnak politikai, nem pedig szakmai tartalma van. Úgy tűnik, a brüsszeli bürokráciában "értő fülekre találnak a nagyvállalati lobbiérdekek" - fogalmazott a frakcióvezető, aki szerint Magyarországot azért támadják, mert rezsit csökkent a nagy cégek profitjából, továbbá adóztatja a bankokat és a multinacionális vállalatokat.
 
Megismételte azt a véleményét, hogy Magyarországgal szemben nem túlzottdeficit-, hanem rezsieljárás zajlik Brüsszelben. Szerinte ez azzal támasztható alá, hogy a túlzottdeficit-eljárás megszüntetésére vonatkozó kívánalmaknak Magyarország az elmúlt években lényegében eleget tett.

Brüsszelben azonban a megszorítások útját preferálják, így az uniótól azok az országok kapnak türelmet, amelyek a megszorítások útjára lépnek - mondta Rogán Antal, megerősítve: a magyar kormányoldal szerint erről az útról bebizonyosodott, hogy nem járható.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.