Még a látszatát is kerülné
"Magyarországnak jogállamnak kell maradnia"
A német külügyi államminiszter aggódik Magyarország miatt, többek között az Alkotmánybíróság jogkörét érintő törvényjavaslatoktól tart.
2013.03.05 06:06MTIAggasztóak a magyar Alkotmánybíróság jogkörét érintő törvényjavaslatok - írta Michael Link, a német külügyminisztérium államminisztere a Frankfurter Allgemeine Zeitung című német konzervatív lap kedden megjelenő számában.
A Magyarországnak jogállamnak kell maradnia című - a lap előfizetői számára már hétfőn este hozzáférhető - írásában Michael Link három pontban sorolta fel, hogy az alaptörvény tervezett módosításával kapcsolatban mit tart kívánatosnak.
Először is, Magyarországnak bizonyítania kell, hogy rendelkezik a hatalmi ágak szétválasztására épülő hatékony ellenőrző mechanizmusokkal - írta.
Másodszor, kívánatos, hogy a kormány "mértékkel" éljen kétharmados parlamenti többségével - fejtette ki a keresztény uniópártokkal (CDU/CSU) közösen kormányzó liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) politikusa. Ezzel összefüggésben egyebek között megjegyezte, hogy a kormánynak a demokratikus erőkre kell támaszkodnia a Jobbik "antiszemitáival szemben".
Harmadik elemként, úgy vélte, kívánatos lenne, ha a kormány megfogadná az Európai Bizottság és az Európa Tanács javaslatait.
Michael Link kifejtette: Németországot és Magyarországot "egészen különleges" kapcsolatok fűzik össze, éppen ezért "nem hagy minket hidegen, hogy a magyar kormányt bírálják a jogállamiságról és a politikai kultúráról alkotott felfogása miatt".
Az új alkotmány kidolgozásának módjával és sebességével, valamint a sajtószabadságra, az adatvédelemre és az igazságszolgáltatásra vonatkozó jogszabály-kezdeményezésekkel kapcsolatban Magyarország vállalta a párbeszédet az Európai Bizottsággal, az Európa Tanáccsal és más nemzetközi szervezetekkel. Az érintett törvényeket "fontos pontokban indokoltan" módosították - írta a német külügyminisztérium államminisztere.
Mindehhez jöttek még a nemzetközi hitelezőkkel kialakult "feszültségek", valamint a külföldi vállalkozásokat sújtó "kétes" adók. Ezek ugyan rövid távon a költségvetési konszolidációt szolgálhatják, de "a külföldi vállalkozások diszkriminációja bumerángnak bizonyul majd" - írta Michael Link.
Kifejtette: ugyancsak "aggasztóak" az Alkotmánybíróság jogkörét érintő törvényjavaslatok. Az Alkotmánybíróságnak a hatalmi ágak szétválasztása elve alapján függetlennek kell lennie, és a bírák be is bizonyították függetlenségüket, amikor a vitatott médiatörvény egyes részeit megsemmisítették. "Annál is inkább meglepő" a jelenlegi újabb kezdeményezés, amely a nemzeti méltóság sérelme esetére irányozza elő a véleményszabadság korlátozását - emelte ki a külügyminisztériumi államminiszter, hozzátéve, hogy a tervezett törvénymódosítások során "még a látszatát is el kell kerülni annak, hogy megkérdőjeleződik a hatalmi ágak szétválasztása".
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06