Az E.ON-vásárlást feleslegesnek ítélték

Ellenzéki egyeztetés - feltételekhez kötnék az atomerőmű bővítését

Energiapolitikai kérdésekről tárgyaltak kedden az ellenzéki egyeztetések résztvevői. Szó volt a paksi atomerőmű bővítésének feltételeiről - köztük arról, hogy csak széleskörű társadalmi egyetértés esetén épüljön új blokk - és az E.ON gázüzletágának megvásárlásáról is, amit feleslegesnek ítélnek a baloldali pártok.

2013.02.12 19:14MTI

Az MSZP, a Demokratikus Koalíció (DK), a Magyarországi Szociáldemokrata Párt (MSZDP) és a Szövetségben, Együtt Magyarországért Párt álláspontját az MSZP-s Kákosy Csaba, korábbi gazdasági miniszter ismertette újságíróknak.

Azt mondta: az Orbán-kormány energiapolitikáját a kapkodás, a kiszámíthatatlanság és a dilettantizmus jellemzi, ezért változásokra lesz szükség 2014 után, a lakóépületek felújításával növelni kell az energiafelhasználás hatékonyságát, és ösztönözni kell a megújuló energiaforrások használatát.

A baloldali ellenzéki pártok úgy látják, a paksi atomerőmű bővítése megfelelő előkészítés után is csak akkor lehetséges, ha feldolgozták a fukusimai katasztrófa tapasztalatait, és az új blokk megépítését a társadalom többsége támogatja.

A parlament kedden módosította az idei költségvetést az E.ON magyarországi gázüzletágának megvásárlása miatt. Bauer Tamás, a DK alelnöke ezzel kapcsolatban elmondta: a döntés botrányos és felesleges. Az erre szánt pénzből több százezer lakást lehetett volna korszerűsíteni, ami az ügylettel ellentétben valóban szolgálná az energiapolitikai célokat - jegyezte meg.

Kákosy Csaba ezt azzal egészítette ki, továbbra is várják, hogy a kormány részletesen elszámoljon a költségekkel és azokkal a stratégiai megfontolásokkal, amelyek alapján meghozta a döntést.

Kósa Sándor (MSZDP) pedig azt mondta, az E.ON gázüzletágának megvásárlása miatt nem lesz olcsóbb az energia.

Újságírói kérdésre válaszolva Bauer Tamás kifejtette, a DK nem ért egyet a kormány rezsicsökkentő politikájával, mert az az energiaszektor működőképességét sodorja veszélybe. Szerintük az általános rezsicsökkentés helyett csak a rászorulókat kellene segíteni, az évtizedekkel ezelőtt megbukott állami árszabályozás helyett jövedelempolitikai eszközökkel.

Kákosy Csaba szerint helyes az a kormányzati felismerés, hogy sokan küzdenek megélhetési nehézségekkel, de ezen szerinte is alapvetően a jövedelmek növekedése változtathat, nem a közüzemi díjak csökkentése.

Az egyeztetésen szó volt közlekedéspolitikáról is, arra jutottak, hogy a közösségi közlekedés átfogó átalakításának 2020-ig kell megtörténnie. Emellett egyetértettek abban is, hogy a sorozatos elvonások után a következő kormánynak stratégiai ágazatként kell kezelni a kutatásfejlesztést.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.