Hallgatói tiltakozás
Középiskolások és egyetemisták demonstráltak Budapesten - összefoglaló
Középiskolások és egyetemisták demonstráltak Budapesten az oktatási államtitkárság épülete előtt hétfőn a Humán Platform szervezésében, a tiltakozó tömeg előbb a Parlamenthez, majd a Magyar Rádió épületéhez vonult.
2012.12.17 22:17MTIA tüntető diákok követeléseit beolvasták a Kossuth Rádió híradásában, azonban a rádió épülete előtt összegyűltek kifogásolták, hogy nem szó szerint hangzottak el követeléseik. Végül mintegy kétszázan a Színház- és Filmművészeti Egyetemhez mentek, ahol hallgatói fórumot tartanak.
A több mint ezer demonstráló az oktatási államtitkárság Szalay utcai épülete előtt egyebek mellett azt skandálta, hogy "Nem hagyjuk!", "Volt egy álmom: diploma", a transzparenseken pedig többek között az állt, hogy "Mi írjuk a történelmet, ti hamisítjátok", a művészeti hallgatók pedig azt írták tábláikra: "Ne akarjátok, hogy orvosok legyünk".
Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke a tüntetésen kijelentette: a hatalom totális támadást indított a tudás ellen, a közoktatásból és a felsőoktatásból "hihetetlen összegeket von ki". Annak a véleményének adott hangot, hogy a jövőben a keretszámokat az intézmények határozzák meg, így hajthatják végre a hallgatói létszámcsökkentést. Mint mondta, a kormányzat a gimnáziumba járók számát is csökkenteni akarja, a nemzeti alaptanterv lexikális tudáskövetelménye pedig "indokolatlan, teljesíthetetlen".
Ábrahám Máté, a Diákellenállás a Felsőoktatásért Mozgalom képviselője azt mondta: szerdán délután "néma csendben" várják majd a diákok országszerte a középiskolákban "a változást", a "kiszámítható, igazságos felsőoktatás" bevezetését.
Turai Eszter, a Hallgatói Hálózat képviseletében arról beszélt, hogy Magyarországon kívül csak Fehéroroszországban létezik hallgatói szerződés. Hangsúlyozta: "homályos ígéretekkel nem foghatják be a szánkat", illetve olyan országban szeretnének élni, "ami mindenkinek jó".
Gács Anna, az Oktatói Hálózat emlékeztetett arra, a jelenlegi kormány eddig 66 milliárd forintot vont ki a felsőoktatásból. Hozzátette: racionális felsőoktatás-politikát, illetve az egyetemeknek, főiskoláknak "felelősségteljes szakmai autonómiát" követelnek.
Csohány Ágnes, a Magyar Orvosok Szövetsége képviseletében közölte: Magyarország egészségügyi kiadásai alacsonyabbak a környező országokéinál, és alacsonyabbak a 20 évvel ezelőtti Magyarországénál is, miközben egyre nagyobb hiány van orvosokból és egészségügyi szakdolgozókból.
Misetics Bálint szociálpolitikus annak a véleményének adott hangot, hogy a kormányban "a szegénység és a társadalmi bajok orvoslása fel sem merül", holott a jóléti állam a demokrácia alapja.
Gulyás Márton, a Független Előadó-művészeti Szövetség részéről azt mondta: Fekete György, a Magyar Művészeti Akadémia elnökének "gondolatvilága Gyöngyösi Márton jobbikos képviselő gondolatainak édestestvére".
A Szalay utcai demonstráción megjelent mások mellett Szanyi Tibor és Kunhalmi Ágnes az MSZP, illetve Jávor Benedek és Karácsony Gergely, az LMP politikusai.
A több mint ezer tiltakozó az oktatási államtitkárság épülete elől először a Parlament elé vonult, ahol azt skandálták, hogy "nem hagyjuk", illetve a parlamenti képviselőknek, hogy "gyertek ki". A rendőrség lezárta a Kossuth tér környékét, így sem a 2-es villamos, sem az autók nem tudtak közlekedni ezen a szakaszon.
A tömeg ezt követően elindult a Szent István körúton a Magyar Rádió épületéhez. A vonulás miatt a 4-6-os villamos közlekedését csak szakaszosan tudták biztosítani.
A rendőrség a honlapján ezzel kapcsolatban azt közölte: a Budapesti Rendőr-főkapitányság a VIII. kerületi Pollach Mihály teret lezárta annak érdekében, hogy a tüntetők biztonságosan elférjenek.
A Szalay utcából indult vonulás útvonalát a rendőrség eseménymentesen biztosította, a közlekedésben jelentős fennakadást nem okozott a tüntetők menete - olvasható a police.hu oldalon.
A petíciót, amelyben az oktatás átfogó reformját, a keretszámok 2011-es szintre történő visszaállítását, a forráskivonás leállítását és az elvont források visszaadását, a hallgatói szerződések eltörlését, az egyetemi autonómia helyreállítását, valamint azt követelik, hogy a hátrányos helyzetű diákok is esélyt kapjanak bejutni a felsőoktatásba, fel is olvasták a Pollack Mihály téren várakozó tömegnek.
Mintegy kétszáz tüntető ezután a Színház- és Filmművészeti Egyetemhez ment, majd az egyetem épületében hallgatói fórumot tartanak.
Kapcsolódó írások:
- A Magyar Rádióhoz vitték követeléseiket a tüntető diákok
- Középiskolások és egyetemisták demonstráltak az oktatási államtitkárság előtt
- Ismét a Parlament elé vonultak a diákok, azt skandálják, hogy "nem hagyjuk"
- A Hallgatói Hálózat civil megfigyelőként vesz részt a keddi tárgyaláson
- Az MSZP benyújtotta a parlamentnek a Hallgatói Hálózat követeléseit
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06