Ab-döntés - ÖSSZEFOGLALÓ
Az Alkotmánybíróság megsemmisítette a családvédelmi törvény egyes rendelkezéseit
Az Alkotmánybíróság (Ab) hétfőn nyilvánosan kihirdetett határozatával megsemmisítette a családvédelmi törvény egyes, az öröklési szabályokkal, valamint a család fogalmával összefüggő rendelkezéseit.
2012.12.17 19:11MTIA Fidesz "egybevár" több Ab-döntést, és azok után közli, hogy milyen lépéseket tervez, a KDNP jövőben is határozott és erőteljes védelmet kíván adni a házasság intézményének. Az MSZP, a Jobbik és az LMP üdvözölte az Ab döntését. Az ombudsman szerint a határozat megmutatta, hogy az alaptörvény segítségével hatékonyan lehet korrigálni a törvényhozás döntéseit.
Az Alkotmánybíróság hétfőn nyilvánosan kihirdetett határozatával megsemmisítette a családvédelmi törvény egyes, az öröklési szabályokkal, valamint a család fogalmával összefüggő rendelkezéseit.
Szabó Máté, az alapvető jogok biztosa a tavaly elfogadott családvédelmi törvény egyes - a család fogalmáról, vaA Fidesz "egybevár" több Ab-döntést, és azok után közli, hogy milyen lépéseket tervez, a KDNP jövőben is határozott és erőteljes védelmet kíván adni a házasság intézményének. Az MSZP, a Jobbik és az LMP üdvözölte az Ab döntését. Az ombudsman szerint a határozat megmutatta, hogy az alaptörvény segítségével hatékonyan lehet korrigálni a törvényhozás döntéseit.
Az Alkotmánybíróság hétfőn nyilvánosan kihirdetett határozatával megsemmisítette a családvédelmi törvény egyes, az öröklési szabályokkal, valamint a család fogalmával összefüggő rendelkezéseit.
Szabó Máté, az alapvető jogok biztosa a tavaly elfogadott családvédelmi törvény egyes - a család fogalmáról, valamint a törvényes öröklés rendjéről szóló - szabályait diszkriminatívnak találva június elején kezdeményezte az alkotmánybírósági vizsgálatot.
Az Ab határozatában megállapította, hogy a vizsgált rendelkezések alaptörvénybe ütköznek, és ezért megsemmisítette őket. Indoklása szerint a családjogi törvény túlságosan szűkre szabta a család fogalmát, amikor azt egy férfi és egy nő házasságára, az egyenes ági rokoni kapcsolatra vagy családba befogadó gyámságra épülő kapcsolatrendszerként határozta meg. Továbbá kimondta azt is: az alaptörvényből nem következik, hogy az azonos célra irányuló, kölcsönös gondoskodáson alapuló, tartós érzelmi és gazdasági életközösségekre - például az egymás gyermekeiről gondoskodó és őket felnevelő élettársakra - ne vonatkozna ugyanúgy az állam intézményvédelmi kötelezettsége.
"Ha a jogalkotó a családokra nézve kíván jogokat és kötelezettségeket megállapítani, akkor azoktól a személyektől, akik a családalapítást házasságkötés nélkül, más tartós érzelmi és gazdasági életközösségben kívánják megvalósítani, jogokat nem vonhat vissza, a társkapcsolati forma meglévő védelmi szintjét nem csökkentheti" - rögzítette a testület.
Az Ab hangsúlyozta, hogy a családokat megillető alaptörvényi védelem kiterjed azokra a tartós jellegű társkapcsolatokra is, amelyekből közös gyermek származik. Ebben az esetben az állam intézményvédelmi kötelezettségének az a vonása került előtérbe, amely a keletkezett új életet hivatott oltalmazni - attól függetlenül, hogy az a jogalkotó által milyen szinten szabályozott vagy esetleg nem szabályozott együttélési formából származik.
Az Ab az öröklési szabályokkal kapcsolatban pedig kimondta, hogy a törvényes öröklés rendjének egyértelműnek kell lennie, a vizsgált rendelkezések viszont olyan mértékben mondanak ellen a polgári törvénykönyvben rögzítetteknek, hogy ez jogalkalmazói jogértelmezéssel már nem oldható fel, így sértik a jogbiztonságot.
A családvédelmi törvény örökléssel kapcsolatos rendelkezését az ombudsman június elejei indítványa nyomán néhány héten belül, még a törvény július elsejei hatályba lépése előtt felfüggesztette az Ab. A testület ekkor élt először az új alkotmánybírósági törvényben biztosított jogkörével, amelynek alapján egy törvényi rendelkezés hatálybalépését vizsgálata idejére felfüggesztheti. Az Ab döntését már akkor azzal indokolta, hogy a törvényes öröklés kérdésében a Ptk. és a családvédelmi törvény nincs összhangban, és ez súlyos bizonytalanságot okoz, továbbá kimondta, hogy "a vizsgált rendelkezés alaptörvény-ellenessége valószínűsíthető az alaptörvényben rögzített jogállamiság elve és a belőle levezethető jogbiztonság követelménye alapján".
Rogán Antal, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője hétfőn azt közölte, pártja "egybevárja" azokat a döntéseket, amelyeket az Ab hoz a közeljövőben az előtte fekvő fontos ügyekben, és azután közli ezekkel kapcsolatos terveit.
Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője azt közölte, a KDNP a jövőben is határozottan és erőteljesen szeretné megvédeni a házasság és család intézményét, és ennek mindenféle fellazítását társadalomellenesnek tartja. Harrach Péter szerint az öröklésre vonatkozó - hétfőn megsemmisített passzusok - az új Ptk. elfogadásával rendeződni fognak.
Az MSZP szerint az Ab döntése után a parlamentnek le kellene vennie a napirendről az új Ptk. módosító javaslatainak határozathozatalát. Lendvai Ildikó, a parlament emberi jogi bizottságának szocialista tagja közleményben üdvözölte a döntést, amely szerinte rehabilitálta az élettársi kapcsolatban élőket, megsemmisítve a családvédelmi törvény "őskonzervatív" családdefinícióját.
A Jobbik üdvözli az Ab hétfői döntését, mert bár az ellenzéki párt támogatja a házasság intézményének erősítését, de mindezt nem az élettársi együttélés rovására - mondta Sneider Tamás, a párt országgyűlési képviselője az MTI-nek.
A LMP szerint az Ab döntése megakadályozta, hogy "az erőszakos kisebbségi kormánypárt, a KDNP ideológiai nyomására" egy szűkítő értelmezéssel valódi családok százezreitől tagadják meg ezt a státust - írta Ertsey Katalin az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében.
Az Együtt 2014 Választói Mozgalom közleményében üdvözölte az Ab határozatát, szerintük a döntéssel a "minden gyermek egyenlő" jogállami elv győzedelmeskedett.
Szabó Máté az Ab döntésére reagálva az MTI-nek azt mondta: az Ab hétfői határozata megmutatta, hogy az alaptörvény segítségével hatékonyan lehet korrigálni a törvényhozás döntéseit.
Kapcsolódó írások:
- Az Alkotmánybírósághoz fordult a levéltári törvény miatt az ombudsman
- Orbán: lesz alkotmánybírósági kontrollja a választási törvénynek
- Várhatóan az Alkotmánybírósághoz fordul Sztojka Iván védője
- Nem ütközik az alaptörvénybe a Román Kulturális Intézet alárendelése a szenátusnak
- Alkotmánybírósági felülvizsgálatot kért Szabó Máté
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06