Normakontroll
Elemzők: a regisztráció részletszabályaiban kérhet változtatásokat az Ab
Az elemzők szerint bár az Alkotmánybíróság (Ab) a csütörtöki államfői vétót követően az előzetes regisztráció egészét is vizsgálhatja, valószínűleg csak néhány részletszabály újradolgozásra kötelezi majd az Országgyűlést.
2012.12.06 21:15MTIFodor Csaba, a Nézőpont Intézet elemzője mindenekelőtt arra hívta fel a figyelmet, hogy Áder János egyértelműen autonóm szereplőként képes megjelenni a magyar politikában, ezt az először használt alkotmányossági vétó is alátámasztja. Szerinte a köztársasági elnök lépésével egyszerre teljesítette az ellenzék és a kormány kérését, amivel jól kifejezte pártok felett álló, a nemzet egységét megtestesítő szerepét.
A Nézőpont Intézet munkatársa hangsúlyozta, az államfő véleménye alapján az új választási eljárási törvény minden politikai erő számára garantálja a szabad és demokratikus választásokon való részvétel lehetőségét. Ez azt is jelenti, hogy az ellenzék által leginkább vitatott regisztrációt a köztársasági elnök önmagában nem találta alkotmányellenesnek, ám fontos tartalmi kérdésekben fogalmazott meg észrevételeket - tette hozzá.
Fodor Csaba emlékeztetett, az Alkotmánybíróságnak harminc napja van áttekinteni a szóban forgó törvényt, vizsgálata pedig az államfő észrevételein is túlnyúlhat, vagyis a regisztráció intézményének alkotmányosságát, illetve az alaptörvény átmeneti rendelkezéseinek regisztrációról szóló szabályait is elemezheti.
Az elemző szerint a választási rendszer erős legitimitást szerezhet az alkotmánybírósági kontrollal, semlegesítve az ellenzéki támadásokat. "Félő ugyanis, hogy az ellenzék megkérdőjelezné a 2014-es választás eredményét, az Alkotmánybíróság megerősítő határozata azonban kiolthatja ezeket a kritikákat" - vélekedett Fodor Csaba. Szerinte az Ab esetleges kifogásait követően az Országgyűlés 2013 első hónapjaiban módosíthatja a választási eljárási törvényt.
László Róbert, a Political Capital (PC) választási szakértője meglepőnek tartja, hogy a köztársasági elnök nem vizsgálta, Magyarországnak szüksége van-e az előzetes regisztrációra, hiszen az államfő közleményében úgy fogalmazott: a választójog korlátozása a demokrácia és a népfelség elvének érvényesülését gyengíti.
A PC elemzője szerint az Ab megteheti, hogy csak a választási regisztráció néhány részletszabályait vizsgálja, mivel Áder János csak ezeket kritizálta, de az az út is nyitva áll a testület előtt, hogy áttekinti az új intézmény szükségességét, vagyis azt, hogy milyen legitim célt kíván elérni a törvényalkotó a választójog gyakorlásának korlátozásával.
László Róbert úgy látja, az Ab aligha találna ilyen célt, ahogy szerinte ez a kormánypártoknak sem sikerült. Ebben az esetben pedig valószínűleg alkotmányellenesnek mondanák ki a feliratkozási kötelezettséget. A választási szakértő szerint valószínűbb, hogy az Ab nem foglalkozik a szükségesség kérdésével, csak a korlátozás arányosságával. Ha ezt az utat választja, bizonyosan nem semmisíti meg teljes egészében a regisztrációt, de az elnöki indítványban is megfogalmazott aggályoknak megfelelően a regisztrációhoz való hozzáférés bővítésére kötelezheti a törvényalkotót - fejtette ki László Róbert. Az elelmző az "egymásnak is ellentmondó módosító indítványokkal, kutyafuttában törvénybe foglalt kampányszabályozás" kérdésében szinte biztosra veszi az újraszabályozásra kötelezést. A PC szakembere emellett nyilvánvalóan alkotmányellenesnek nevezte a hatnapos közvélemény-kutatási csendet, mivel azt már egyszer a köztársasági elnök által is idézett alkotmánybírósági határozat is kimondta.
Áder János köztársasági elnök csütörtökön kért előzetes normakontrollt a választási eljárási törvényről. Az államfő alkotmányosan aggályos részeket talált a Magyarországon élő választópolgárokra vonatkozó regisztrációs előírásokban, kifogásokat fogalmazott meg a kampányszabályokkal, a közvélemény-kutatásokkal kapcsolatos rendelkezésekkel és a törvény hatálybalépésével kapcsolatban. Áder János ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy a parlamentben múlt hétfőn elfogadott választási eljárási törvény minden párt és képviselőjelölt számára garantálja az alkotmányos megmérettetés lehetőségét a szabad és demokratikus választásokon.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06