Normakontroll

Együtt 2014: az államfői vétó az utolsó esély a demokratikus választásokra

Az Együtt 2014 szerint az államfő alkotmányossági vétója egy utolsó esélyt kínál arra, hogy a választópolgárok egy minden szempontból demokratikus folyamat során választhassanak 2014-ben.

2012.12.06 18:45MTI

A választói mozgalom az MTI-nek csütörtökön küldött közleményében arra reagált, hogy Áder János köztársasági elnök előzetes normakontrollt kért a választási eljárási törvényről.
   
Az államfő alkotmányosan aggályos részeket talált a Magyarországon élő választópolgárokra vonatkozó regisztrációs előírásokban, kifogásokat fogalmazott meg a kampányszabályokkal, a közvélemény-kutatásokkal kapcsolatos rendelkezésekkel és a törvény hatályba lépésével kapcsolatban.
   
Az Együtt 2014 közleményében azt írta: a kezdettől tiltakozott az ellen, hogy a választójog gyakorlását előzetes regisztrációhoz kössék. A szervezet szerint a választói feliratkozás bevezetése olyan akadály, amelynek a szükségessége mellett nem szólnak érvek, és amely fájdalmasan sokakat tarthat vissza attól, hogy éljenek választójogukkal.
   
A kétharmados parlamenti többség minden józan, demokratikus érv ellenére megszavazta a jogszabályt, a köztársasági elnök alkotmányossági vétója azonban egy újabb, utolsó esélyt kínál, hogy Magyarországon 2014-ben is egy minden szempontból demokratikus folyamat során választhassák ki a polgárok azokat a politikai erőket, amelyekre a hazájuk sorsát bíznák - írták.
   
Véleményük szerint a vétó esély arra, hogy az Ab a "magyar jogállamon esett számtalan folt közül letöröljön egy különösen nagyot".

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.