Uniós kérdésekben

A MET szerint az LMP a legkonstruktívabb párt

A Magyarországi Európa Társaság (MET) kutatása szerint az LMP a legkonstruktívabb parlamenti párt uniós kérdésekben, míg a Jobbik a leginkább szkeptikus az EU-val szemben.

2012.12.05 15:58MTI

A szervezet tízes skálája alapján az LMP e tekintetben 8-as, az MSZP és a frakcióval nem rendelkező Demokratikus Koalíció (DK) 7-es, a Fidesz-KDNP 6-os, a Jobbik 3-as minősítést kapott.

A kutatás eredményeinek szerdai budapesti sajtóbemutatóján Kocsis Györgyi, a MET alelnöke, a kutatócsoport vezetője azt mondta, azért fogtak bele a kutatásba, mert a magyarországi közbeszéd az EU-ról pesszimistábbá vált, ennek szerinte az is az oka, hogy a politikusok nyilatkozatai gyakran unióellenességet sugallnak.

A MET kutatócsoportja kidolgozott egy indexet, az úgynevezett PERC (Party EU-attitude Report Card)-mutatót, amely a magyar parlamenti pártok viszonyát mutatja az Európai Unióhoz. Az index tízes skálán minősítette a 2009-es európai parlamenti (EP) választások és a 2012 nyara közötti időszak politikai nyilatkozatait, felszólalásait, a sajtószerepléseket és a pártdokumentumokat.

Kocsis Györgyi közölte, a mérőrendszer segítségével 1-től 10-ig, vagyis az "EU-destruktívtól" a föderalista kategóriáig osztályozták a pártokat.

Az LMP-ről szólva kijelentette, azért kapta a pártok között a legmagasabb osztályzatot, vagyis a 8-ast, mert bár kritizálja az EU-t, sok konstruktív javaslatot is tesz uniós ügyekben. Az LMP 2010-es választási programja jól kidolgozott elképzelést tartalmazott az EU jövőjéről - mondta.

Stahl Zsófia, a MET tagja a Fidesz-KDNP-ről azt mondta, a pártszövetség jól kimunkált programmal készült a 2009-es EP-választásra, de a 2010-es parlamenti választási programjában már nem nagyon utalt az EU-ra. Véleménye szerint a Fideszt gyakran a haszonelvű megközelítés jellemezte az uniós kérdésekben, a nemzeti érdek érvényesítése nagy hangsúlyt kapott a munkájában, míg bizonyos ügyekben a párt kifejezetten a közös európai megoldás keresésére törekedett. Közölte, hogy a 2011-es soros elnökség idején aztán megjelent a "sértett attitűd", a Fidesz gyakran hivatkozott kettős mércére, de az uniós szakpolitikákat közben igyekezett segíteni.

Szelényi Zsuzsanna, a MET felügyelőbizottságának tagja kiemelte, a Fidesznek "nem egy, hanem legalább két hangja van" az unióval kapcsolatban. Ez véleménye szerint az Országgyűlésben is megfigyelhető: míg a parlamenti bizottságokban konstruktívabb, a plenáris üléseken kritikusabb, szkeptikusabb hangot üt meg a párt. A Fidesz végül 6-os osztályzatot kapott, vagyis EU-pragmatikus pártként értékelték - mondta, hozzátéve: ez azonban egy átlag, amely nagyon eltérő megnyilvánulásokból állt össze.

Pál Mónika, a MET tagja elmondta, hogy az MSZP-nek 7-es osztályzatot adtak, vagyis azt "puha EU-pragmatikus pártnak" értékelték. Közölte: az MSZP megbízható, de sokszor ötlettelen és óvatos. Egyrészt az uniós tagság pénzügyi előnyeit hangsúlyozza, másrészt a regionális stabilizáció erősítésében játszott szerepét. Emellett a párt egyre inkább kiemeli azt is, hogy a demokrácia integrációs érték. Ugyanakkor nincs egységes víziója az MSZP-nek az EU jövőjéről, és az Európa-politika gyakran csak a Fidesz-MSZP-"csata" keretében jelenik meg - vélekedett. Megjegyezte, a szocialista képviselők a parlamenti bizottságokban "szinte láthatatlanok" az uniós kérdésekkel kapcsolatban.

Tófalvi Zselyke, a MET tagja a DK-ról beszélve úgy fogalmazott, a párt a retorikájában gyakran használja kedvező értelemben a föderáció kifejezést, de konkrétumok nem nagyon jelennek meg e mögött. A pártnak a Fidesszel szemben "önmeghatározási kényszere" van, mindig szembehelyezkedik a kormánypártoknak az EU-t kritikával illető megjegyzéseivel - hangoztatta. Hozzátette: a DK is 7-es értékelést kapott.

Fóti Tamás újságíró, a MET tagja a Jobbik uniós álláspontjáról azt mondta, a párt "kemény euroszkeptikus", minden EU-val kapcsolatos megnyilvánulása unióellenes, végül 3-as osztályzatot kapott. A párt szerint az EU szemben áll a magyar érdekekkel - közölte.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.