A Kúria döntése
Főszerkesztők Fóruma: a közérdekkel ellentétes a rendőrök kitakarásának kötelezettsége
A Főszerkesztők Fóruma életszerűtlennek és a közösség érdekeivel ellentétesnek tartja, de tudomásul veszi a Kúria azon döntését, amelynek értelmében a rendőröket szolgálat közben a képeken csak a hozzájárulásukkal lehet mutatni.
2012.11.30 20:07MTIA szervezet honlapjára pénteken felkerült közlemény szerint mivel nem életszerű, hogy a rendőrökről, büntetés-végrehajtási dolgozókról készült képek esetében a médiumok kikérjék az érintettek véleményét, azokat csak az arcokat kitakarva lehet közzétenni.
A fórum úgy látja: az engedélyek kérése nemcsak megnehezíti a szerkesztőségek dolgát és a közfeladatot ellátó szervek munkájának ellenőrzését, hanem a nemzetközi gyakorlattal is ellentétes.
A közleményben emlékeztetnek arra: rendszeresen előfordul, hogy a képeken ki nem takart arccal látható érintettek pénzbeni kártérítésért perlik az adott médiumot, és az esetek többségében meg is ítélik nekik.
"Meggyőződésünk, hogy létezik olyan szabályozási forma, amely egyszerre védi a rendőrség és más érintett intézmények jogos érdekeit és az egyes rendőrök, büntetés-végrehajtási dolgozók személyiségi jogait, ugyanakkor nem korlátozza indokolatlanul a sajtó munkáját az események hiteles és tárgyilagos rögzítésében, bemutatásában" - írja a szervezet a honlapján.
Az egyesület arra lát lehetőséget, hogy a készülő új polgári törvénykönyv megteremti annak lehetőségét, hogy "az európai gyakorlatnak megfelelően", az esetek döntő többségében ne kelljen kitakarni a rendőrök arcát.
A Kúria a héten döntött arról, hogy a nyilvános helyen vagy közterületen szolgálati kötelezettséget teljesítő vagy munkát végző személy e tevékenységének ellátása során nem minősül közszereplőnek, ezért "a személyt beazonosítható módon, egyediesítetten ábrázoló képmás vagy hangfelvétel nyilvánosságra hozatalához szükséges a hozzájárulása".