Cacic-ügy
KIM: a bíróság adhat ki elfogatóparancsot az elítélt horvát politikus ellen
Az illetékes bíróság adhat ki elfogatóparancsot a halálos közúti baleset miatt szerdán Magyarországon jogerősen letöltendő fogházbüntetésre ítélt, lemondását azóta bejelentő horvát miniszterelnök-helyettes ellen.
2012.11.15 06:42MTIHa a bíróság kibocsátja az elfogatóparancsot, akkor az igazságügyért felelős miniszter dönt arról, hogy előterjeszt-e kiadatási kérelmet. Magyarország és Horvátország között jelenleg nincs érvényes kiadatási egyezmény - tudatta a KIM.
Radimir Cacicot, a horvát kormány első miniszterelnök-helyettesét szerdán a Kaposvári Törvényszék halálos közúti baleset okozásának vétsége miatt jogerősen egy év tíz hónap letöltendő fogházbüntetésre ítélte távollétében.
A törvényszék - részben megváltoztatva ezzel az elsőfokú bíróság határozatát - mellőzte az ítélet 3 év próbaidőre felfüggesztését, továbbá a 62 éves politikus előzetes mentesítését, aki így nem számít büntetlen előéletűnek.
Az ítélet szerint Radimir Cacic a végrehajtandó büntetés félidejének letöltése után helyezhető feltételesen szabadlábra.
Radimir Cacic az ítélet ismeretében szerdán bejelentette, hogy lemond a horvát kormány első miniszterelnök-helyettesi, valamint gazdasági miniszteri posztjáról.
A leköszönő politikus Zoran Milanovic miniszterelnök kíséretében, az élő adásban közvetített rendkívüli sajtótájékoztató legelején ismételten kifejezte mély sajnálatát a Magyarországon történt tragédia miatt. Ezután emlékeztetett korábbi ígéretére, amely szerint viseli a következményeket akkor is, ha a bíróság nem feltételes büntetésre ítéli.
A KIM tájékoztatása szerint Horvátország a jelenleg hatályos európai tanácsi kiadatási egyezmény alapján nem adja ki saját állampolgárát. Amikor azonban Horvátország csatlakozik az Európai Unióhoz, a tagállamok között - így Magyarország és Horvátország között is - az európai elfogatóparancsot alkalmazzák (ha azt a bíróság elrendelte). Az európai elfogatóparancs alapján az igazságügyi hatóságok - bíróságok - közvetlenül döntenek a keresett személy átadásáról, a kérelem előterjesztése, illetve végrehajtása kérdésben a miniszternek nincs döntési jogköre.
Az európai elfogatóparancs megtagadható, ha az az állam, amely állampolgárának átadását kérik szabadságvesztés végrehajtása céljából, vállalja, hogy átveszi a szabadságvesztés végrehajtását.
Kapcsolódó írások:
- A két ország baráti kapcsolatait nem érinti a Cacic-ügy
- Cacicnak két hónapon belül meg kell kezdenie büntetését
- Horvát kormányfő: Cacic a jogerős ítéletig kormánytag marad
- Két embert gázolt halálra a horvát politikus - megkezdődött a per
- Vádat emeltek a halálos balesetet okozó horvát politikus ügyében
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06