A liberális párt támogatottsága egyre csökken

AZ SZDSZ-t büntetik a választópolgárok a koalícióból való kilépésért

A Forsense és a Századvég közös választáskutatási programjának áprilisi adatfelvétele szerint jelenleg 23 ponton áll az közérzet index értéke, ez továbbra is a valaha mért második legalacsonyabb érték.az SZDSZ-é pedig mindössze 1%-ot tesz ki.

2008.06.04 19:02ma.hu

A válaszadók alig több mint 2%-a adott közepesnél jobb osztályzatot a dolgok alakulására az országban, 71% viszont közepesnél rosszabbra értékelte a helyzetet. A választói aktivitás gyakorlatilag nem változott április óta, jelenleg a megkérdezettek 60%-a menne el saját állítása szerint biztosan szavazni, ha a hét végén országgyűlési választásokat rendeznének.

A két nagy párt támogatottsága közt az összes megkérdezett körében az elmúlt hónapban mért rekordkülönbség (22 százalékpont) némileg mérséklődött májusra, de a Fidesz támogatottsága (30%) így is magasabb az elmúlt hónapok átlagánál, az MSZP pedig hárompontos emelkedés után is az összes választásra jogosult 13%-ának a támogatását tudhatja magáénak.

A jelenlegi adatok a két nagy párt esetében gyakorlatilag megegyeznek a két hónappal ezelőtt, azaz a kormányválság előtt tapasztaltakkal. Az MDF támogatottsága 4%, az SZDSZ-é pedig mindössze 1%-ot tesz ki a teljes megkérdezetti körben. A biztos szavazó és pártot is választók köre sem változott jelentős mértékben az elmúlt hónap óta, májusban az összes válaszadó 39%-a volt ebbe a kategóriába sorolható.

E csoporton belül jelentősebb mértékű a csökkenés a két párt tábora között, a Fideszre 65%-uk szavazna most vasárnap (-4 százalékpont), az MSZP-re pedig 26% (+7 százalékpont). A két kisebb parlamenti párt közül az MDF támogatottsága jelenleg is 5%, az SZDSZ-é viszont szignifikánsan csökkent, a múlt havi 4% után most csupán 1%.

A Fidesz támogatottságának enyhe csökkenése látszik abban az esetben, ha öt opció közül választhatják ki a megkérdezettek, hogy az ország jelenlegi gondjaira szerintük mi volna a legjobb megoldás (MSZP vagy Fidesz kormány, a jelenlegi vezetővel (Gyurcsány ill. Orbán) vagy nélküle, s ötödik opcióként pedig egy, a jelenlegi pártoktól független új politikai erő hatalomra kerülése).

A legnagyobb ellenzéki párt számára kedvező két opció együttes támogatottsága jelenleg 30% a teljes mintán belül (-3 százalékpont április óta). Ugyanakkor az MSZP-nek kedvező két kategória valamelyikét együttesen választók aránya (21%) is némileg csökkent. A nem létező ötödik lehetőség, a jelenlegi pártoktól független harmadik erő támogatottsága változatlanul kb. egyharmados.

A jelenlegi politikai helyzet öt lehetséges megoldása közül májusban is az előrehozott választások támogatottsága a legnagyobb, s növekedett is április óta. A felmérés adatai szerint a válaszadók 49%-a választaná ezt az opciót (+6 százalékpont az előző havi eredményhez képest). A második leggyakrabban javasolt megoldás a kisebbségi kormányzás (15%, +5 százalékpont). Az SZDSZ visszakozását és az eredeti koalíció helyreállítását 12% pártolná (-3 százalékpont), míg a Gyurcsány Ferenc leváltását tartalmazó lehetőségek támogatottsága meglehetősen csekély, akár koalícióban kormányozna tovább utána az MSZP (6%), akár kisebbségben (4%).

Feltehetőleg a kisebbségi kormányzás kezdeti eredményességének tulajdonítható, hogy csökkent azok aránya, akik szerint nem lesz képes a 2010-es választásokig önállóan kormányozni az MSZP, bár továbbra is a szkeptikusok vannak többen (48%, -6 százalékpont) azokkal szemben, akik szerint ki fog tartani a kisebbségi kormányzás 2010-ig.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.