Mit tartalmazhat az IMF titkos ajánlása?

Hazudik-e az IMF: vannak egyáltalán ajánlások?

Néz a magyar állampolgár a nagy üres semmibe, mert csak annyit lát és hall, hogy az IMF ajánlásaival nem egyeznek a magyar gazdaságpolitika elképzelései, de fogalma sincsen, melyek ezek az elképzelések. Úgy viszont nem könnyű okosnak lenni, hogy az IMF nem hozza nyilvánosságra, mit kíván Magyarországtól, csak azt, hogy mit nem: éppen azt, amit Orbán csinál.

2012.10.27 14:50ma.hu

Fogadjuk el alapigazságként, hogy a politikusok nem szeretnek megszorítani, ez ugyanis kifejezetten rosszat tesz népszerűségüknek. Ilyen szempontból nincs különbség Orbán és Gyurcsány, vagy Mesterházy között: mind szeretnék elkerülni, hogy életszínvonalat kelljen csökkenteni. Ha politikusok – például a jelenlegi kormány – mégis ezt teszik, akkor kényszerből lépnek: például azért, mert az EU alapszabályának megfelelően 3% alatt szeretnék tudni a költségvetési hiányt, mert csökkenteni akarják az államadósságot vagy egyszerűen csak lassítani annak növekedését. Orbán Viktort is hasonló célok vezérlik, és a Fidesz pártelnök-miniszterelnöke igyekszik a terheket a lakosság helyett a multinacionális cégekkel és bankokkal megfizettetni, ami egy tökéletesen érthető cél a jelenlegi gazdasági helyzetben (is).

Erre jön az IMF, és azt mondja, nem jó az irány, „a legutóbbi kormányzati bejelentések szembemennek a Valutaalap ajánlásaival." No de, üthet szeget a fejünkbe a gondolat: miféle ajánlásokkal? Ezeket ugyanis még soha senki nem látta. Sőt, néha még a létezésüket is letagadták, legalábbis eddig. Tudtuk-tudogattuk, hogy nem tetszik az IMF-nek az egykulcsos adó, azt is pedzegették már nyilvánosan, hogy nem akarnak megszorító csomagot, meg ezek szerint a bankadó sem tetszik nekik. De akkor mégis mivel tartják érdemesnek kiváltani a bankadó megrövidítéséből kieső bevételt? Amit a Fidesz csinál, nem jó, de nem mondják meg (legalábbis nem hozzák nyilvánosságra), hogy milyen irányba kellene szerintük mozdulni. Nos, ilyen elvárásoknak igazán nehéz megfelelni.

Persze nem is teszünk meg mindent érte. Az IMF-elleni reklámkampány híre állítólag éppen a tokiói IMF-tárgyalások közepén ért a Valutalap delegációjának fülébe, és ez nyilvánvalóan nem tett jót az ország pozícióinak. Elég furcsa tárgyalási stratégia legalábbis, hogy valaki az ellen kampányol saját országában, akitől kölcsön akar kérni. Ennél sokkal egyszerűbb és bölcsebb lenne mindkét fél részéről nyílt lapokkal játszani. Az IMF elmondhatná, mit szeretne a kölcsön feltételeként Magyarországon látni. (Ez egyébként, amennyiben komolyan vesszük, hogy nem megszorítás, leginkább a közszolgáltatások egyfajta leépítése lehet, ami simán fájhat annyira, mint az adóemelések.) A kormány pedig világossá tehetné, szeretne-e megállapodást az IMF-fel, és hajlandó-e a feltételeket elfogadni. Mert most igencsak úgy tűnik, hogy az IMF nem tárgyal korrekt módon, amire a magyar kormány hasonlóképpen reagál. Aminek, valljuk be, nincs sok értelme.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.