Egyszázalékon áll az SZDSZ
Kemény forgatókönyvek koalíciós elhidegülésről, pártbéli szakításról
A koalíció felbomlása nem változtatott lényegesen a politikai erőviszonyokon, az MSZP támogatottsága teljesen megegyezik a márciusival.
2008.05.29 06:31Szonda Ipsos, NOLNagyjából a Fidesz is ugyanott áll, mint korábban, bár most éppen két százalékkal kisebb lett a választókorú népességen belüli támogatottsága. Az SZDSZ mutatói is csak minimálisan romlottak, de esetükben ennek különös jelentősége van. Mégpedig az, hogy a rendszerváltás óta most ért a mélypontra a liberális párt. Szimbolikusan alacsony a párt támogatottsága, a választókorú népességen és a biztos pártválasztók körében is egy százalékon áll.
Fokozatosan kopott az SZDSZ renoméja a parlamenti választások után, 2007 nyaráig a szavazásra jogosultak három, majd idén tavaszig két százaléka támogatta. Az aktív és elkötelezett szavazói csoportban eleinte négy-, öt-, később háromszázalékos bázisa volt. Az elnökválasztás körüli csetepaték, valamint a koalíciós szakítás nyomán tovább gyengültek a párt közvéleménybeli pozíciói - most legfeljebb százezer támogatója lehet.
Mindeközben fűnyíróelvszerűen fogyatkozott meg a tábor, így aztán lényegében csak a nagyvárosokban vannak - ott is meglehetősen kis arányban - szabad demokraták. Az MSZP helyzetén annyit változtattak az utóbbi két hónap eseményei, hogy megállt a támogatottságának visszaesése. Elmozdultak ugyan a mélypontról a szocialisták, de aktuális 16 százalékos táborukat korántsem jellemzi akkora elszánás, elköteleződés, mint ami a fideszesekét.
Ennek egyik fontos momentuma, hogy jóval visszafogottabbak, amíg körükben csupán hattized a biztos részvételt ígérők aránya, addig az ellenzékiek körében háromnegyed. Nem állnak ki karakteresen saját oldaluk teljesítménye mellett, a kormány tevékenységének megítélése - egy százfokú skálán - 46 pont. A Fidesz tábora viszont jobban azonosul az övéivel, azok felkészültségével és lépéseivel való elégedettségüket 59 ponttal fejezik ki.
Továbbá, utóbbiak sokkal egységesebbek az aktuális hazai viszonyok értékelésében is. 97 százalékuk szerint rossz irányba mennek a dolgok Magyarországon. Ezzel szemben a szocialisták megosztottak ebben a kérdésben, többségük, 53 százalékuk hajlik arra, hogy negatív folyamatok zajlanak nálunk s ennél kevesebben, 35 százaléknyian látnak kedvező folyamatokat. Az MSZP-sek öszszetartozása, ha aktivitásban nem is, a politikai érdeklődésben tetten érhető: harmadukat nagyon, négytizedüket közepes mértékben érdeklik hazánk dolgai.