2013-ban indulhat az államosítás
Hamarosan elkészül a járóbeteg-szakellátási koncepció
Még az ősz elején elkészül az a járóbeteg-szakellátási koncepció, amely mentén 2013-tól elindulhat a járóbeteg-intézmények államosítása.
2012.09.13 11:48MTITörök Krisztina, a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) főigazgatója egy egészségügyi konferencián kiemelte: az intézeten belül hamarosan létrehoznak egy munkacsoportot, amely minden intézmény esetében megvizsgálja az állami tulajdonba kerülés előnyeit és hátrányait. Biztosan lesznek olyan intézmények, amelyeket nem vesz át az állam. A következő 4-6 hétben meghatározzák azt az intézményi kört, amelyeknél a betegellátás szempontjából indokolt, hogy állami kézbe kerüljön - tette hozzá.
A főigazgató megjegyezte: a járóbeteg-ellátás átvételekor - függetlenül attól, hogy 50, 70, vagy 100 intézményt vesznek át - mindenképpen szükség van a kormánytól egy olyan nagyságú forrás biztosítására, amelyből az intézmények fenntarthatók. Török Krisztina azt mondta, hogy bíztatónak látja a helyzetet. A járóbeteg-ellátás törvényileg állami feladat, 2013-ban egy olyan rendszert hoznak létre, amely koherens és transzparens lesz - fogalmazott a főigazgató a XIV. országos járóbeteg-szakellátási, és IX. országos járóbeteg-szakdolgozói konferencián.
Török Krisztina közölte, hogy - az egészségügyi államtitkárság által kidolgozott, az ágazat megmentését célzó - Semmelweis Terv végrehajtásával a GYEMSZI jól halad. A 2010-es év a felmérésről szólt, s az eredmények alapján elsőként a fekvőbeteg-ellátórendszer átalakítását határozták meg. Erre a nyárra jelölték ki a járóbeteg-ellátórendszer felülvizsgálatát, amely alapján 2013-tól indul az államosítás. Dublinszki Péter, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főosztályvezető-helyettese arra hívta fel a figyelmet, hogy a járóbeteg-szakellátási intézményi kör nagy, struktúrájában összetett. Ezért az állami átvétel alapos előkészítést igényel - tette hozzá.