A lehetséges utódok...
Újabb stratégiai változások az állami sportirányításban?
Nagyon úgy tűnik, hogy a minden várakozást felülmúló londoni olimpia után újabb gyökeres változások várhatóak a magyar sportban.
2012.09.11 21:20ma.hu
Sportszakmai berkekben egyre több olyan vélekedés volt az elmúlt időszakban, miszerint a jelenlegi sportállamtitkár Czene Attila nem elég erőskezű vezető, és a stratégiai irányvonalat tekintve nincsen határozott, előremutató elképzelése. Információnk szerint Czene Attila bizonyosan távozik posztjáról, a kérdés már csak az, hogy még ebben a hónapban, vagy csak október 1-jén.
A múlt év végén elfogadott új sporttörvény, ami alapvetően a 2004. évi sporttörvény módosítása, szinte teljhatalmat adott a Magyar Olimpiai Bizottságnak. A módosított sportörvény alapján a központi költségvetésből, sportra fordított források elosztásáról a MOB dönt, és számos olyan sportszakmai terület felett is hatáskört gyakorol, mint a diáksport, a hallgatói sport, a fogyatékos sport és szabadidősport. A törvénymódosítás óta a fentebb említett szakterületek képviselői számos aggályt megfogalmaztak azzal kapcsolatban, hogy a nemrég még pár fős MOB stáb hogyan lesz képes ellátni a hirtelen "ölébe szakadt" többletfeladatot, de számos sportvezető kifogásolta azt is, hogy az állam kezéből ilyen drasztikusan veszik ki az irányítást. Nos, úgy tűnik, hogy ezek a hangok mostanra olyan hangossá váltak, hogy a kormány komolyan kezdett foglalkozni a kérdéssel, és személycserével reagál a kialakult helyzetre. Megbízható információink szerint új sportállamtitkár érkezik Czene Attila helyére még ebben a hónapban, és ahogyan ilyenkor lenni szokott, lehet, hogy az utód személyét illetően már a találgatásokon is túl vagyunk.
Természetesen több olyan név is volt a kalapban, akiknek papíron "befutó" helye volt, így az utóbbi időben több fórumon felmerült, hogy az EP képviselő, és MOB-alelnök Deutsch Tamás szeretne visszatérni az állami sportirányításba, de erőteljes jelzéseket tett a jelenlegi miniszterelnöki sporttanácsadó, Balogh Gábor is arra vonatkozóan, hogy szívesen vállalna kormányzati szerepet nem csak tanácsadói funkcióban.
Azon már meg sem lepődhetünk, hogy „visszatérő” név is felmerül a lehetséges utódok között, ráadásul az ex-helyettes államtitkár, volt MTVA kommunikációs vezető Szabó László már a 2010-es választások után is potenciális jelölt volt a sportállamtitkári posztra, hiszen sportberkekben kiterjedt kapcsolatrendszerrel rendelkezik. Érdekes, hogy Deutschon kívül „csak” két politikus, a jelenleg honvédelmi államtitkár Simicskó István és a pártigazgató, FTC-elnök Kubatov Gábor nevét lehet hallani jól értesült körökben, az azonban több, mint biztos, miszerint a jelenlegi történelmi pillanatban Kubatov még nem adja fel a Fradi-harcot.
Bár a fenti nevek közül szinte mindegyik bír indokolt jogalappal, több fideszes forrás biztos tényként kezeli, hogy Simicskó ül át a Hold utcába, és kap bizalmat sportállamtitkárként, ami egyben nagy valószínűséggel egyértelműsíti azt is, hogy a miniszterelnök egy keménykezű, Czenénél sokkal nagyobb politikai lobbyval rendelkező vezetőt szeretne látni a sportállamtitkárságon. Az ugyanis minden fideszes felsővezető számára egyértelmű, hogy a londoni sikerek leginkább „kiugrott” eredmények, és nem a jelenlegi rendszer ideális működőképességét demonstrálják. A változtatás tehát akár indokolt is lehet, a nagy kérdés, hogy mi lesz a terve az új államtitkárnak a MOB-bal kapcsolatban, és milyen gyorsan kíván hozzányúlni ahhoz a sporttörvényhez, amelynek a koncepciójával a magyar sporttársadalom jelentős hányada nem értett egyet, és nem tudott igazán elfogadni. Feladata tehát lesz a honvédelmi tárcánál edződött politikusnak, aki, bár transzparens sportmúlttal nem rendelkezik, de az utóbbi időben több alkalommal feltűnt az újbudai polgármester, Hoffmann Tamás társaságában kerületi sporteseményeken. Talán már készült a feladatra…