A felsőoktatás színvonalának zuhanása

Megbukott a felvételi rendszer?

Az MSZP szerint megbukott az új felsőoktatási felvételi rendszer.

2012.07.24 12:15MTI

Hiller István korábbi oktatási miniszter kedden, a ponthatárok nyilvánosságra hozásának napján újságíróknak azt mondta: amíg Európa összes országában növelik a felsőoktatásba felvehetők számát, addig az Orbán-kormány egy év alatt 53 ezerről 32.300-ra csökkentette az államilag finanszírozott helyeket.

A keretszámok csökkentése oktatók elbocsátásához vezet, ez pedig a költségvetési megszorításokkal együtt a felsőoktatás színvonalának zuhanását okozza majd - hangsúlyozta.

A szocialista politikus szerint hiba volt bevezetni a részösztöndíjas képzési formát, mivel az így meghirdetett helyeket nem tudták betölteni, azok egy részét át kellett csoportosítani, ez pedig önmagában az új felvételi struktúra bukását bizonyítja.

Az MTI kérdésére elmondta, egyetért az alapvető jogok biztosával, aki a felsőoktatásba felvehető hallgatók létszámkeretéről szóló határozat visszavonását kérte a kormánytól. Szabó Máté keddi állásfoglalásában arra hívta fel a figyelmet, hogy a jogalkotó nem tartotta be a felsőoktatási törvénynek azt a rendelkezését, amely legfeljebb tízszázalékos változtatást engedélyez az előző évi létszámkerethez viszonyítva.

Hiller István erre reagálva kifejtette: az ombudsman helyesen döntött, hogy megfogalmazta kifogását, de nem fordult az Alkotmánybírósághoz, miután a testület nem tehetett volna mást, mint hogy a törvénysértés miatt visszamenőleges hatállyal megsemmisíti a létszámkeretről szóló kormányhatározatot. Ez viszont az egész felvételi eljárás bukásával lett volna egyenlő. Szerinte az alapvető jogok biztosa a politika nyelvére lefordítva azt üzente a kormánynak, hogy "méretes ökörség", amit csinálnak, de nem veszélyeztette annak a több mint harmincezer diáknak a továbbtanulását, akik teljesítményüknek köszönhetően bejutnak az állami képzésre.

A volt oktatási miniszter arról is beszélt, hogy a keretszámok csökkentése oktatók elbocsátásához vezet, ez pedig a költségvetési megszorításokkal együtt a felsőoktatás színvonalának zuhanását okozza majd.

Szerinte az államtitkárságnak meg kell akadályoznia, hogy nyugdíjba küldjék a 62 év feletti egyetemi és főiskolai oktatókat, mert aki ezt a szándékot megfogalmazta, az nem ismeri a felsőoktatás és a tudomány világát. Mint mondta, ez az intézkedés a felsőoktatás "lefejezését" jelentené.

Emellett Hiller István bírálta a vagyontörvény közelmúltbeli módosítását is, mert az közlése szerint minimálisra szűkítette az egyetemek gazdasági mozgásterét.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.