Nincs kegyelem! Börtönben kell maradnia!
Zuschlag-ügy: elutasították Zuschlag szabadlábra helyezési kérelmét
Elutasította a bíróság Zuschlag János és Katus Ferenc szabadlábra helyezési kérelmét - tudta meg az MTI kedden az ügyet jól ismerő forrásból. Mindketten Kecskeméten, a Bács-Kiskun Megyei Büntetésvégrehajtási Intézet Mátyási utcai épületében töltik előzetes letartóztatásukat, mely egy tömbben van a megyei bíróság épületével.
2008.05.20 17:50MTIKovács M Gábor, Zuschlag János ügyvédje korábban arra hivatkozva kezdeményezte védence szabadlábra helyezését, mivel az egykori szocialista országgyűlési képviselő az általa okozott kár jelentős részét - mintegy 50 millió forintot - már megtérített.
Az MTI értesülése kapcsán Feleky István, a Bács-Kiskun Megyei Bíróság büntető kollégiumának a vezetője csupán annyit kívánt elmondani, hogy a megyei bíróság kijelölt tanácsa valóban meghozta a határozatát Zuschlag János május 21-én és Katus Ferenc június 4-én lejáró előzetes letartóztatásának ügyében, valamint Lados Tamás május 25-ig érvényben lévő házi őrizetéről.
A kedden elküldött határozatokról azonban - mint mondta - érdemben nem mondhat semmit, mert csak a határozatok kézbesítése után adhat az ügyről tájékoztatást. A határozat ellen fellebbezéssel lehet élni, de az MTI-nek kedden kora délutánig nem sikerült elérnie Kovács M Gábort, Zuschlag János védőügyvédjét, akit a távirati iroda az esetleges fellebbezési szándékról szeretett volna kérdezni.
Zuschlag János és 15 társa ellen a nyomozási határidő lejárta előtt emelt vádat az ügyészség; közülük az elsőrendű vádlottat és hét társát bűnszervezetben elkövetett csalással vádolják. Közben a 72 milliós kárból 60 millió megtérült. Zuschlag Jánost különösen nagy kárt okozó, folytatólagosan, üzletszerűen, bűnszervezetben elkövetett csalás bűntettével vádolják, mint felbujtót.
Az elsőrendű vádlott mellett Lados István esetében is a károkozás nagysága miatt hasonló a vád minősítése, míg tovább hat ember ellen jelentős kárt okozó, folytatólagosan, üzletszerűen, bűnszervezetben elkövetett csalás a vád. Az ügyészség nem szüntette meg a kényszerintézkedéseket - a vádlottak vagyonának zár alá helyezését, valamint két vádlott esetében az előzetes letartóztatást és egy vádlott esetében a házi őrizetet -, hanem azt indítványozta, hogy a bíróság tartsa fenn azokat.
A Zuschlag-ügyben a nyomozás egy rutinellenőrzés után indult, melynek következményeként 2005-ben a Kiskunhalasi Városi Ügyészség indított vizsgálatot számviteli fegyelem megsértésének alapos gyanújával, több alapítvány és egyesület pályázatokon nyert pénzeinek felhasználása miatt. A nyomozás során kiderült, hogy a vizsgált egyesületek és alapítványok mintegy 72 millió forint pályázaton nyert pénz "rendeltetésszerű használatával" nem tudnak elszámolni.